Köktürkçedeki ekleşmelerin morfofonemik karşıtlıkları
Morphoponemic contrainesses in köktürk epitaph
  1. Tez No: 273178
  2. Yazar: ÖZGE AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Köktürk Kitabelerindeki ekleşmeler morfofonemik olarak incelenirken öncelikle bazı temel kavramların okuyanlar tarafından nasıl anlaşılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu kavramların içerdiği anlamlar diğer çalışmalardan farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıkların oluşması genel olarak çeviri sorunlarından kaynaklanmaktadır.Daha sonra çalışmamızdaki ekleşmeler bölümünü fiil çekimi ile sınırlandırdığımız için yine fiil çekimi konusunda çalışmamızda farklılık gösteren durumlar açıklanmıştır. Temel olarak burada zaman ekleri üzerinde durulmuştur ve devam eden (geniş) zaman ve tamamlanmış olan (geçmiş) zaman olarak iki zaman fonksiyonunun varlığı kabul edilmiştir.Köktürk Kitabelerinde fiil çekimleri morfofonemik bir dizilişe göre sınıflandırıldıktan sonra morfofonemik incelemenin çeşitli dönemlerdeki lehçe ve şiveler veya bugünkü Türkçe için geçerli olan sonuçlara varılmış, Türkçenin ekleşme sistemi bakımından her dönemde, lehçe veya şivede farklı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is about ? morphoponemic contrainesses in Köktürk Epitaph?. Epitaph had been observed many times before. The reason why we have done this paper was to look from a different perspective in the morphem culture of Köktürk Epitaph. The papers that had done before on this subject have been important resovree and guiadance for us. On the other hand we intended to show the writings in morphoponemic arrangements and there was a very limited works on morphoponemism. İt was a rejoicing experience for us to handle the epitaph from a diffirent point of view and to re-discover a current situation in it.Another obstacle we faced was the limited amount of written papaers about the epitaph. There weren?t same shapes and functions in the epitaph that we think quite necessary in time of writings the epitaph. İn these situations we follow the path of comparisons the examples from different periods of Turkish language.Our papar consists of; firstly an intraduction, secontion that draws mainly how should conjugation be understood morphoponemically, conjugation section that shows conjugation examples in this way and a conclusion section that consists of our opinions which stems from the comparisons of these arrangements. And in the script section there is a transciription of Köktürk Epitaph.