Uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde oluşturulan TMS-16, TMS-36, TMS-38 muhasebe standartlarının tekdüzen muhasebe sistemiyle karşılaştırılması ve çorum'da bir sanayi işletmesi örneği
Comparing the TMS-16, TMS-36, TMS-38 formed in the frame of international accounting standarts with uniform accounting system and the example of an industrial enterprise in Çorum
  1. Tez No: 273234
  2. Yazar: EMRAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Küreselleşme, diğer disiplinleri etkilediği gibi muhasebe bilimini de etkilemektedir. Özellikle yirminci yüzyılın son çeyreğinde muhasebe biliminin küreselleşmesi adına büyük adımlar atılmıştır. Ortak bir muhasebe dili oluşturulması sürecinde Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) oluşturularak, Uluslararası Muhasebe Standartları yayınlanmıştır. 2002 yılında, Avrupa Birliği bu standartları benimseyerek üye ve aday tüm ülkelerden bu standartları uygulamalarını istemiştir. Ülkemizde de bu standartlar 2005 yılından itibaren benimsenmiş ve Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi işletmelerde uygulanmaya başlamıştır.1994'ten beri ülkemizde uygulanan Tekdüzen Muhasebe Sistemi'nin değiştirilerek, yerine farklı bir sistemin getirilmesi beraberinde bir uyum sorununu da getirecektir. Bu çalışmanın amacı, uygulamada görülebilecek uyum sorunlarının çözümü noktasında, ilgililerin karşılaşabilecekleri muhtemel sorunlara, açıklama ve örneklerle açıklık getirerek uyum sürecine katkı sağlamaktır.Bu çalışmada yalnızca TMS-16, TMS-36 ve TMS-38 standartları ele alınmıştır. Çalışmanın hazırlanmasında yoğunlukla literatür taranmış, ayrıca tezin son bölümünde Çorum'da yer alan bir sanayi işletmesinin verileri kullanılarak, anılan standartların etkileri incelenmiştir. Bu işletmenin maddi duran varlıklarına ilişkin gerçeğe uygun değerlerin tespiti, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has affected the science of accounting as the other disciplines. The important steps have been progressed in the name of globalization of accounting science particularly in the last quarter of twentieth century. International Accounting Standards Board has been formed and International Accounting Standards have been published in the process of making up common accounting language. European Union that accepted these standards wanted to accept them from all the members and candidate states in 2002. These standards have been accepted in our country since 2005 and started to apply at the enterprises depending on The Capital Markets Law.Changing of The Uniform Accounting System that has been applying in our country since 1994 and accepting another system instead of it will bring herewith the harmonization problems. The purpose of this work, at the point of solving these harmonization problems that will may be seen at the practice, is contributing to the prosess of harmonization by providing clarification with the explanations and examples to the possible problems that those concerned may meet.At this study, it?s been handled only TMS-16, TMS-36 and TMS-38 standards. In the preparing of this work, literature has been mostly searched, in addition at the last section of this thesis, the effects of aforementioned standarts have been examined by using data of an industrial enterprice in Çorum. Determination of fair values related to Property, Plant and Equipment of this enterprice has been carried out by using the face to face method.