Üniversite öğrencilerinde siyasal kimlik
Political identity of university students
- Tez No: 273288
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, milliyetçi, muhafazakar, sosyal demokrat ve sosyalist siyasal kimliklere sahip üniversite öğrencilerinin toplumsal ve siyasal bağlam, kişilik özellikleri, değerler ve siyasal katılım düzeyleri açısından farklılaşıp farklılaşmadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Örneklem 125 ?milliyetçi?, 102 ?muhafazakar?, 144 ?sosyal demokrat? ve 139 ?sosyalist? siyasal kimliğe sahip üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Demografik bazı bilgiler elde etmek amacıyla katılımcılara bir kişisel bilgi formuna ek olarak, toplumsal ve siyasal bağlama ilişkin görüşleriyle siyasal katılım düzeylerini belirlemek için oluşturulan soru grubu uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak da Sağ Kanat Yetkeciliği Ölçeği (SKYÖ), Bireycilik-Toplulukçuluk Ölçeği, Schwartz Değerler Dizisi ve Toplumsal Baskınlık Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, muhafazakar siyasal kimliğe sahip öğrenciler, yüksek SKY kişilik özelliği, geleneksellik değer türü ile geleneklere saygılı olma, erkeğin üstünlüğü ve dindar olma değerlerinden diğer siyasal kimlik gruplarıyla karşılaştırıldığında en yüksek puanları almışlardır. Sosyalist siyasal kimlik grubunun düşük SKY puanı diğer kimlik gruplarıyla karşılaştırıldığında daha yüksektir. Aynı zamanda bu kimlik grubu özyönelim-evrenselcilik değer türü ile eşitlik, toplumsal adalet ve açık fikirli olma değerlerine diğer siyasal kimlik gruplarından daha fazla önem verirken, sosyal demokrat siyasal kimlik grubu da laiklik değerine en fazla önem veren grup olmuştur. Milliyetçi siyasal kimliğe sahip öğrencilerse dikey bireycilik ve dikey toplulukçuluk düzeyleri açısından diğer kimlik gruplarından daha yüksektirler. Bu kimlik grubu da güvenlik-uyma, güç ve başarı değer türü ile toplumsal güç sahibi olma, toplumsal düzenin sürmesini isteme, kadında namus, ulusal güvenlik, yetke sahibi olma, zengin olma, insanlar tarafından benimsenme, sözü geçen biri olma ve başarılı olma değerlerine en fazla önemi veren gruptur.Bu bulgular, daha önce yapılan araştırma ve kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine whether the differentiation is experienced in terms of social and political context, personal characteristics, values and political participation level by the university students who have nationalist, conservative, social democrat, and socialist political identities.Sampling consists of 125 ?nationalist?, 102 ?conservative?, 144 ?social democrat? and 139 ?socialist? university students. In addition to a personal information form which is arranged so as to determine some demographic information, group of questions, which are formed in order to modify the point of views related to social and political context and political participation levels, are implemented. As data collection means Right-Wing Authoritarianism (RWA) Scale, Individualism-Collectivism Scale, Shwartz Value Survey and Social Dominance Orientation Scale are used.According to the research results, the students, who have conservative political identity, get the highest points in terms of having a personal character of High RWA, being respectful for the traditions with the value of traditionalism, androcracy and being devout when they are compared with other political identity groups. The Low RWA point of socialist political identity group is higher when compared with other identity groups. Besides, while this identity group attaches more importance to the values of the equality with self-direction / universalism, the social democrat political identity group is the group that attaches the most importance to the secularism values. The students, who have nationalist political identity, are higher than other identity groups in terms of the levels of the vertical individualism and vertical collectivism. This identity group is also the group that gives the most importance to the values of having security-confirmity power and success with social power, social order, women integrity, national security, having authority, being wealthy, having social recognition, being influential and successful.These findings are discussed in accordance with the preexisting researches and theoretical approaches.