Siyasal toplumsallaşma ve medya (Üniversite öğrencileri üzerine teorik ve uygulamalı bir çalışma)
Political socialization and media (A theoretical and empirical study on undergraduate students)
- Tez No: 492183
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İnsanın toplumsal bir varlık haline gelmesi ancak toplumda var olan değerleri, normları ve davranışları öğrenmesi ve bunları içselleştirmesi neticesinde olmaktadır. Bu süreç toplumsallaşma süreci olarak adlandırılır. Bireyin siyasallığı da toplumsallığının en önemli yönlerinden biridir. Toplumsal olan insan aynı zamanda siyasal bir kimliğe de bürünmekte, bu kimlikle toplumsal yaşamı organize etmekte ve kendisini toplum içinde bu kimlik üzerinden konumlandırmaktadır. Bu sebeple siyasal toplumsallaşma toplumsallaşmanın bir alt başlığı olarak ele alınır. Toplumsallaşma sürecinde rol oynayan bir takım aracılar siyasal toplumsallaşma sürecinde de aynı şekilde rol oynamaktadır. Bu aracıların içinde aile, okul, arkadaş grupları, din, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ile birlikte medya da yer almaktadır. Söz konusu aracılar içinde medyanın yerini ve rolünü araştırmaya yönelik hazırlanan bu çalışma teorik ve uygulamalı bölümlerden oluşmaktadır. Çalışmanın teorik kısmı tezin ilk iki bölümünü oluşturmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak birey, toplum ve siyaset ilişkisi üzerinde durulmuş, ardından toplumsallaşma ve siyasal toplumsallaşma süreçleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise medya konusu yer almaktadır. Bu başlık altında da medya, toplum ve siyaset ilişkisine değinilmiş, medyanın topluma yönelik etkilerini açıklamaya çalışan ve medya çalışmalarında temel iki paradigma olarak beliren liberal ve eleştirel yaklaşımlar açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise alan araştırması bulunmaktadır. Bu bölümde üniversite öğrencilerinden oluşan 613 kişilik bir örneklem üzerinden elde edilen veriler istatistik tekniklerle analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgularda medya siyasal toplumsallaşma sürecine etki eden faktörler arasında ikinci faktör olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The only way for a person to become a social entity is learn and internalize the values, norms and behaviours, which exist in the society. That process is called socialization process. Politics of the individual is one of the most important aspects of sociality, as well. The one to be social at the same time takes on a political identity, organizes the social life with that identity and positions self within this society through that identity. Political socialization is treated as a subset of socialization for that reason. A set of mediators, which play a role in the process of socialization, play the same role in the process of political socialization. Those mediators involve family, school, peer group, religion, political parties, nongovernmental organizations and the media. This study, which has been prepared in order to investigate the role and place of the media among the mediators mentioned, consists of theoretical and applied parts. The theoretical part of the study constitutes the first two chapters of the thesis. In the first chapter, the relationship between the individual, society and politics is emphasized, then the processes of socialization and political socialization are explained. In the second chapter, the issue is the media. Under that heading, the relationship between media, society and politics is addressed; liberal and critical approaches, which try to explain the effects of the media on the society and appear as two fundamental paradigms in the media studies, are explored. The third and final chapter of the study consists of the field research. In that section, the data obtained through a sample of 613 university students are analysed using statistical techniques and are interpreted. In the findings obtained, the media has emerged to be the second, among the factors affecting the process of political socialization.