Aile işletmelerinde kurumsal yönetim anlayışı ve profesyonelleşmenin işletme performansına etkileri
Institutional governance understanding and influence of professionalism on company performance in family-run businesses
- Tez No: 273382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Global dünyada işletmelerin varlıklarını devam ettirmeleri; geçmişteki kurulum ve kazanımlarının yanında, günün koşullarına adapte olmasına ve geleceğini global yapıya uyumlu planlamasına da bağlıdır. Global yapıya adapte ve/veya uyumlu olma düzeyi işletme faaliyetlerinin kurumsal yönetim anlayışı ile birlikte profesyonel yöneticiler tarafından organize edilmesine ve yönlendirilmesine bağlıdır.Kurulum aşamasında birey ve/veya bireyler tarafından inşa edilen ve ilk zamanlarda basit organizasyonel davranışlarla başarılar elde edebilen aile işletmeleri zaman içerisinde günün hızla değişen ve karmaşıklaşan piyasa koşullarına ayak uydurmakta zorlanmaktadırlar. Bilgiye verilen değer ve faydalanma alternatiflerindeki değişiklikler, teknolojideki hızlı değişim, zorlu rekabet piyasası ve çevre koşullarının her gün farklılaşması ile birlikte işletmelerin kurulum aşamasındaki yapısı yetersiz kalmaktadır. Bu şartlar altında işletmelerin yaşam sürelerini ve performanslarını en yüksek düzeyde tutmaya yönelik bir yapılanmanın ve yönetim tarzının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Profesyonelleşme ve bunun tetikleyicisi olan kurumsallaşma küçük çaptaki işletmelerin faaliyetlerini daha sağlıklı devam ettirmeleri ve stratejik planlarına ulaşmadaki performansları kurumsallaşma düzeyiyle orantılı olacaktır.Bu çalışma, kurumsal yönetim anlayışı ve profesyonelleşmenin yönetim bilimi içerisindeki açılımını ve farklı yönetim tarzlarıyla etkileşimini, bununla birlikte, bu etkileşimin çıktılarıyla işletme performansı arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koyarak, yönetim literatürüne katkıda bulunmakla birlikte, örgüt sahip, ortak ve liderlerine işletmenin içinde bulunduğu durumu iyi analiz etme ve kurumsallaşma sürecini iyi yönetme de yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The survival of firms in the rapidly globalizing world depends on both their utilization of the past experiences and their ability to plan their future in line with the requirements of the global age. The level of adaptation to the global structure is contingent on many factors such as the extent to which firm activities are organized and directed in accordance with corporate governance philosophy by professional managers.Family-run businesses that are established by individual(s) and achieve successes through the utilization of simple organizational behavioral techniques during the initial years, run into difficulties in adapting to the rapidly changing and complex markets conditions over time. The initial organization structure of these firms fail to respond to the challenges brought about by the changes in the content and forms of utilizing information, the rapid innovations in technology, the competitive market conditions, and the transformations in the business environment. Under these conditions, the need arise for a new organizational structure and management strategy that will improve the life and performance of such firms. The ability of small-scale businesses to maintain their operations in a sustainable manner and their performance in reaching strategic objectives depend on their level of professionalization and institutionalization.This study examines the coverage of corporate governance philosophy and professionalization in the management sciences, the interaction of these two concepts with different management strategies, and the relationship between professionalization and institutionalization and the firm performance. Based on its findings, the study will both contribute to the literature on management sciences, and help guide the firm owners, shareholders and leaders in analyzing the conditions of their firm and managing the process of institutionalization.