Türk kamu yönetiminde personel güçlendirme kavramı ve bir inceleme
Employee empowerment in Turkish public administration and an examination
  1. Tez No: 273454
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özel yönetim açısından uluslararası rekabet, küreselleşme ve müşteri öncelikli yönetim anlayışı, kamu yönetimi açısından kurum imajı ve vatandaşın almayı arzu ettiği kalitede hizmet verebilme gibi nedenler insan kaynağını ön plana çıkarmıştır. Yönetimler de bu gelişme ve değişmelerle ilintili olarak sahip olduğu insan kaynaklarını, değişen ve gelişen piyasa koşullarına ve müşteri beklentilerine en hızlı cevap verebilmek, rekabet avantajı ve müşteri, vatandaş memnuniyetini yakalayabilmek için güçlü kılmanın yollarını aramaktadır. Fırsatları yakalayabilmek, güçlü yönleri ortaya çıkarıp zayıf taraflarını analiz edebilmek, başarılı olup varlığını devam ettirebilmek için inisiyatif alabilen, risk üstlenebilen, yeniliğe ve gelişmelere açık, işgörenlere ihtiyaç kendini hissettirmeye başlamıştır. Kamu yönetimi, merkeziyetçi yapısı, yasal bir yönetim oluşu, kamu görevlisinin inisiyatif kullanabilme konusundaki sınırlı oluşu gibi nedenlerle özel yönetime nazaran uluslar arası düzeyde meydana gelen bu değişimlere taraf olamamış, arzu edilen düzeyde gelişim gösterememiştir.Bu çalışmada; son yıllarda özellikle işletmelerde uygulanan personel güçlendirme yaklaşımının Türk Kamu Yönetiminde uygulanabilirliği araştırılmış, öneriler geliştirilmiştir. Bu kapsamda personel güçlendirme kavramı açıklanmaya çalışılmış, bir inceleme ile uygulanabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of private administration reasons such as international competitiveness globalization and management mentality with customer priority, in terms of public administration, corporate image and render the service at the quality desired by citizens had brought human resource forefront. Due to these improvements and changes, administrations look for the ways to empower their human resources to response fastly to the changing and evolving market conditions and customer expectations and to capture the competitive advantage and customer, citizen satisfaction. To capture the oppurtunities, to reveal the strength and analyze the xeak sides and to be successful and continue their existence, the need of employees who can take initiative, undertake risks, open to innovation and developments secame efficient. Due to reasons such as it?s centralist system, teeing a legal administration, and the initiative taking limitation of the public employees, Public administration, as compared with private administration couldn?t be a side to these changes happening at an international level and couldn?t progress as expected.In this study, the applicability of the approach about empowerment of human resources which has been applied by managements especially in recent years has been investigated and suggestions has been developed. Within this framework, the term of human resources empowerment has been tried to explained and the applicability human resources empowerment has been presented by a review.