Liderlik ve örgütsel güven arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Research on the relationship between leadership and organizational trust
  1. Tez No: 273457
  2. Yazar: HARUN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Liderlik ve güven ile ilgili literatür taraması yapıldığında, liderlik ve güven konusunun gerek işletme yönetimi gerekse yönetim bilimciler açısından ilgi çeken bir konu olduğu ortaya çıkmaktadır. Bugün işletmelerde alınan kararların uygulanma başarısı liderlik özellikleri ve lidere güven ile ilgili olup, ?güvenilir lider? e verilen önemi biraz daha arttırmaktadır.İşletmelerde lider-yöneticiler etkinliği sağlayarak, kendilerine ve örgütlerine olan güven duygu düzeylerinde yeni yaklaşımlar geliştirebilirler. Etkin liderliğin şartlarından en önemlisi güven kazanmaktır. Lider-yöneticiler örgüt içerisinde güven duyulan bir ortam yaratarak çalışanlardan üst düzey verim alır.Amaç doğrultusunda çalışma üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölüm“Liderlik”başlığında olup bu bölümde liderliğin tanımı yapılmış, farklı liderlik tipleri araştırılmış ve liderlik anlayışının tarih içerisindeki değişimi açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde ayrıntılı olarak liderlik özelliklerine yer verilmiş ve liderin güç kaynaklan açıklanmıştır.İkinci bölüm ?Güven ve Örgütsel Güven? başlığında ele alınmıştır. Bu bölümde güven, sosyal ve örgütsel yaşamda güvenin yeri ve önemi, örgütsel güven ve örgütsel güven modelleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölüm“Liderlik ve Örgütsel Güven Arasındaki İlişkiye Yönelik Bir Araştırma”başlığındadır. Bu bölümde, öncelikle yapılan araştırmanın modeli, örneklemi, verilerin toplanması ve analizinin nasıl yapıldığı açıklanmış, ardından araştırmanın bulgularına tablo ve grafikler halinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When researching literature regarding leadership and confidence, it is well-recognized that this subject attracts the attention of both administrative scientists and business management. These days, the success of implementing decisions is related to leadership characteristics and the reliability of the leader, which increases the importance attached to a ?trustworthy leader?.In business, leader-managers not only make business effective, but he or she can also develop new approaches to building his or her own confidence levels, as well as that of the organization. The most important condition of effective leadership is to earn trust. Leader-managers elicit maximum production from workers by creating a secure environment within the organization.In line with its purpose, this research has been arranged in three main parts. In the first section, ?Leadership?, the meaning of leadership was defined, and different leadership types were sought, and the change of the approach to leadership over the course of time was explained. Moreover, in this section, the characteristics of leadership were discussed in detail, and the sources of power of the leader are explained.The second section is titled ?Confidence and Organizational Trust?. This section is intended to convey the subjects of: trust; the importance and place of trust in social and organizational life; organizational trust; and models of organizational trust.The third section is titled ?Research on the Relationship between Leadership and Organizational Trust.? In this section, the model of research, the population sample, how the data was gathered, and how the analysis was carried out is explained. Then, the results of the research were placed in tables and graphics.