Öğretmen adaylarının yabancı dil eğitiminin gerekliliğine ilişkin görüşleri
Views of teacher candidates on the necessity of foreign language
  1. Tez No: 273468
  2. Yazar: LEVENT SEVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında en önemli sorunlardan birisi iletişim sorunudur. Her gün binlerce akademik çalışma ve bilimsel makale yayınlanırken, aynı zamanda internet sayesinde bu makalelere eş zamanlı olarak ulaşabilmek mümkündür. İşte bu noktada ortaya güncel bilimi yakalayabilme durumu ortaya çıkmaktadır. Çünkü bilgisayar devrimi ve internetin yaygınlaşmasının ardından bu hızlı yarış kendisine evrensel bir dil olarak İngilizceyi seçmiş, yarışın ana dili İngilizce olmuştur. Teknolojinin ve bilimin takip edilmesi için yabancı dilin iyi bilinmesi zorunlu gibi görünürken, öte yandan temel bilimler ve mesleki bilimlerin anadilde olması gerekliliği de yıllardır süre gelen tartışmalardan ortaya çıkan bir görüştür.Bu nedenle yapılan bu araştırmada, öğretmen adaylarının yabancı dilin gerekliliğine ilişkin görüşlerinin araştırılmasına yer verilmiştir. Araştırmada sosyal bilimlerde veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi uygulanarak 209 öğretmen adayından yabancı dilin gerekliliğine ilişkin fikirlerinin belirtilmesi istenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 Windows paket programı ile analiz edilerek, öğretmen adaylarının genel görüşleri çerçevesinde araştırma problemine yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In nowadays globalised world, one of the most important problems is communication issue. Whereas everyday thousands of academical research and scientific article are published, at the same time, reaching these articles spontaneously is possible by internet. At this point, following current science situation becomes prodominant. Because after computer revolution and commonness of internet this competition has chosen itself English as a universal language, main language of the competition has been English. While knowing a foreign language is seen important to follow technology and science, on the other hand, the view that principle sciences and vocational sciences must be in the native language has been predominant across discussings for years.For this reason, in this research, examining views of teacher candidates on necessity of foreign language is subjected. In the research, by using survey method as a data collecting method in social sciences, 209 teacher candidates were asked to express their views related to necessity of foreign language. Collected data were analysed at SPSS 17.0 for Windows program, and in the frame of teacher candidates views, answers were researched in the frame of the problem of the research.