Kurumsal imajın iş tatminine etkisi ve bir örnek uygulama
Effect of organizational image on job satisfiction and a case study
  1. Tez No: 273478
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ERGUN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde işletmeler için giderek önemi artan bir kavram olan kurumsal imaj, kurumun hem işletme çalışanları, hem rakipleri, hem de müşterileri tarafından algılanışını etkileyen önemli bir etmendir. Öte yandan günümüz işletmelerinin önem verdikleri bir diğer husus ise insan kaynaklarının etkili kullanımı konusudur. Bir işletmenin insan kaynaklarını etkili kullanmasının en etkili yolu ise çalışanların iş tatmin düzeylerini arttırmaktır. Bir kurumun imajının gücü, aynı zamanda kurumun müşteri ve çalışanları ile etkileşimini de etkilemektedir. Bu nedenle kurumsal imaj, çalışanların iş tatminlerini de etkileyebilir. Bundan dolayı araştırmada kurumsal imajın iş tatmini üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Araştırmada kurumsal imaj yenilikçilik, güvenilirlik, performans ve sosyal sorumluluk olmak üzere dört alt boyutta incelenmiş, iş tatmini ise ücret, terfi ve ödül olmak üzere üç alt boyutta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational image as a concept gaining importance for organizations is the most important element of the organization perceived by workers, competitors and customers of the organization. On the other hand, another concept having importance for the nowadays organizations is effective using of human resources. The most effective way to use human resources effectively is to increase job satisfiction of workers. Power of organizational image of an organization affects relation between workers and customers of the organization. For this reason, organizational image may also affect job satisfiction of workers. Thus, effects of organizational image on job satisfiction was researched in the research.In the research, organizational image was examined at four sublevels as innovation, reliability, performance and social responsibility, and job satisfiction was examined at three sublevels as wage, promotion and award.