Emniyet teşkilatının kurumsal iletişiminin kurumsal imaja etkisi: İstanbul polisi örneği
The effects of institutional communication in turkish national police on its institutional image: İstanbul police example
  1. Tez No: 273517
  2. Yazar: MELİH BAHATTİN BAŞTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Emniyet Teşkilatı'nda kurumsal iletişimin önemi her geçen gün artmakta ve kurumsal imajın yönetimindeki yeri daha iyi anlaşılmaktadır. Bu varsayım ve iddiayı araştırmak üzere, Emniyet Teşkilatı'ndaki mevcut kurumsal iletişim çalışmaları bağlamında imaj yönetimine yönelik olarak İstanbul polisi örneğininin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kurumsal iletişim ve imaj yönetimi konularını kapsayan bir literatür taraması yapılarak söz konusu incelemeye dönük alt yapı oluşturulmuştur.Kurumsal iletişim açısından bakmak suretiyle Emniyet Teşkilatı'ndaki mevcut imaj yönetimi çalışmaları, Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nün faaliyetleri ve İstanbul Polisinin 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, polisin imaj oluşturma süreci ve bu sürecin yönetimi konusundaki çalışmaları incelenerek kurumsal iletişim bağlamında imaj yönetimi konusunda İstanbul Polisi örneği vak'a çalışması olarak incelenmiştir.İstanbul Polisinin kurumsal iletişim bağlamında imaj yönetimi çalışmalarının daha çok 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri kapsamında yoğunlaşması dolayısıyla vak'a çalışmasında bu etkinliklere odaklanılmıştır. Bu etkinliklerin medyada yansıtılma biçimleri üzerine genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.Son olarak, vak'a çalışmasında ulaşılan sonuçlar üzerine bir değerlendirme yapılmış ve bu konuda bundan sonra kurumsal açıdan yapılması gerekli yeniliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of institutional communication in police organization is increasing day by day, and the importance of institutional image on administration is well understood. To research this hypothesis and claim, it?s aimed to research the İstanbul police sample for image management about the current institutional communication in police organization. For that, a theoretical substructure is prepared by doing literature search about institutional communication and image management.With the view of institutional communication, the research on image management in police organization, the deeds of press and public relations department and the activities of Istanbul police organization on 10 th April police day is presented. In this sense, Police?s progress, the studies on the management of this progress and Istanbul Police organization is examined as a sample on case studies.Since image management studies are mostly held on 10 th April police day, its focused on these activities as a case study. The ways that these activities are shown on media are evaluated.Eventually, the results of case study are evaluated and the necessary possible innovations on this point are stated.