Impact of non-domestic funds on security returns: Evidences from the ISE
Yabancı fonların menkul kıymet fiyatlarına etkisi: İMKB'den bulgular
  1. Tez No: 273535
  2. Yazar: SITKI SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Görece yüksek getiri beklentileri, vergisiz ortam, gelişmiş ülkelerin borsagetirileri ile olan düşük korelasyon ve Avrupa Birliğine giriş sürecininbaşlamış ve ilerliyor olması, son dönemde İstanbul Menkul KiymetlerBorsasına yabancı ilgisini arttırmıştır. Bu süreçte, yabancı fon girişlerinin,yatırımcı tabanını genişlettigi ve bu girişlerin, menkul kıymet fiyatlarınaetki ettiği görülmüştür.Yabancı yatırımcılar, toplam piyasa değerinegöre, pazar paylarını % 1 arttırdıklarında, menkul kıymet getirilerini% 2.77 - %3.57 oranında arttırdıkları tespit edilmiştir. İhmal edilen diğerbağımsız değişkenlerin etkileri kontrol edildikten sonra dahi, yabancı fonakışlarının, İMKB üzerinde belirgin bir şekilde etki ettiği ortayakonmuştur. Yabancı fonların İMKB'de pozisyon alırken geçmiş getirileritakip ettikleri ve pozitif geribildirim etkisi altında oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Relatively higher return expectations, tax exempt environment, lowcorrelation with the returns in developed markets, and the ongoingEuropean accession process have attracted non-domestic funds to the ISErecently. In this period, it is seen that foreign inflows have broadened theinvestor base and have affected security prices. The price impact of a 1 %increase in the share of foreign funds according to the marketcapitalization, results in an increase of 2.77 % - 3.57 % in the returns of theISE 30. Foreign inflows have significant influence on the ISE even aftercontrolling for the omitted variables used in this thesis. It has also beendetermined that non-domestic funds chase returns and engage in positivefeedback trading when they invest in the ISE.