Özel hastanelerde etkinliğin ve verimliliğin arttırılmasında faaliyet denetiminin rolü ve uygulanabilirliği
The role and the practicability of operational auditing in improving effectiveness and efficiency in private hospitals
- Tez No: 273585
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Faaliyet denetimi, işletmenin faaliyetlerinin etkililiğini ve etkinliğini değerlendiren sistematik bir süreçtir. Faaliyet denetimi ayrıca; gelişme fırsatlarını tanımlamayı ve özel tavsiyelerde bulunmayı amaçlayan bir denetim türüdür. Uygulanması diğer denetim türlerine göre daha zor ve maliyetli olan faaliyet denetimi özel hastanelerde son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada; özel hastanelerde etkinliğin ve etkililiğin arttırılmasında faaliyet denetiminin rolü ve uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. İstanbul ili sınırları içinde faaliyet gösteren otuz bir özel hastanede bir anket uygulaması gerçekleştirilerek elde edilen veriler istatistiksel değerlendirmelere tabi tutulmuş ve bulgular mukayeseli olarak irdelenmiştir. Araştırma bulgularında uygulama sürecinde tespit edilen eksikliklere rağmen faaliyet denetiminin özel hastanelerde etkinliğin ve etkililiğin arttırılmasında kullanılan önemli bir araç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Operational auditing is a systematic process which evaluates the effectiveness and efficiency of operational activities. Operational auditing is also a type of audit, that aims to describe the opportunities of the progress and make special recommendations. This type of audit, the application of which is harder and more costly than other ones, has begun to be used more commonly in private hospitals recently. In this study, the goal is to investigate the role and feasibility of operational audit in enhancing the effectiveness and efficiency in private hospitals. A poll was conducted in thirty one private hospitals in İstanbul and data which was obtained from this survey were subjected to statistical evaluation and the findings were studied comparatively.It has been manifested in the findings of research that operational audit is an important means of improving effectiveness and efficiency in private hospitals inspite of the deficiencies that have been determined in the process of implementation.