Ankara'da özel hastanelerde görev yapan yöneticilerin malpraktis olaylarındaki rollerine ilişkin görüşleri: Niteliksel bir araştırma
Evaluations relating to managers' roles in malpractice cases of managers working in private hospitals in ankara: A qualitative study
- Tez No: 618000
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Law, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İnsanların en temel haklarından birisi olan sağlık hakkı; sunulması karmaşık ve hata yapıldığında geri dönüşü olmayan bir hizmettir. Karmaşık bu hizmetin iyi bir şekilde yerine getirilmesi, etkinliğin ve verimliliğin üst düzeyde tutulabilmesi de ancak doğru bir şekilde işleyen örgütsel yapıya sahip olabilmesine bağlıdır. Bu yapıyı koordine edecek kişiler ise profesyonel sağlık yöneticileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Profesyonel sağlık yöneticileri yönetimi bir bilim olarak kabul edip, bu alanda kendini donanımlı hale getiren çok yönlü kişilerdir. Günümüzde gelişmişlikle birlikte, farkındalığı artan bireyler her konuda hakkını aramaktadır. Bu konu yaşama hakkını doğrudan ilgilendiren sağlık olduğunda hassasiyet daha çok artmaktadır. Malpraktis kavramını daha çok duymamız, bu farkındalığın bir sonucu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Birçok nedenden kaynaklanan malpraktis vakaları, kişisel zararların yanında sağlık sistemine de büyük zararlar vermektedir. Bu olayların önüne geçilmesi birden çok disiplinin ortaklığıyla gerçekleşecektir. Bu noktada hastane yöneticilerinin de malpraktis olaylarına ilişkin belirli sorumlulukları ve rolleri olduğunu düşünmekteyiz. Bu doğrultuda çalışmamızda, özel sağlık kuruluşlarında görev yapan hastane yöneticilerinin malpraktis olaylarındaki rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma nitel bir araştırma olup, durum çalışması olarak desenlenmiştir. TÜİK tarafından paylaşılan 2017 Hastane ve Yatakların İllere Göre Dağılımı verisi içerisinden, Ankara'da ki beş özel hastaneye ulaşılmıştır. Beş özel hastane içerisinde iki farklı eğitim ekolünden (tıp ve sağlık yönetimi-işletme) gelen iki yönetici grubuyla görüşülmüştür. Toplamda on hastane yöneticisiyle Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu üzerinden elde edilen verilerin analizinde tümden gelimci yaklaşım benimsenmiştir. Sonuç olarak özel hastane yöneticilerinin malpraktis konusu üzerinde önemli rol ve sorumlulukları ortaya konmuştur. Özel hastane yöneticilerine ilişkin alanda ilk yapılan bu çalışmanın, hem hastane yöneticilerine hem de benzer çalışma yapacak olan araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To offer the right to health, one of the basic rights of people, is a service which is complex and irremediable when making a mistake. Performing of this complex service in a good way, keeping the effectiveness and efficiency on a high level only depend on well-functioning organizational structure. The people who are supposed to coordinate this structure are the professional health managers. Professional health managers are versatile people who accept management as a science and make themselves well-equipped in this field. Nowadays, individuals with increasing awareness are seeking their rights in every subject with development. Sensitivity increases more when it comes to health that directly concerns the right to life. The fact that we hear more about the concept of malpractice also emerges as a result of this awareness. Malpractice cases stemming from several reasons cause great harm to the health system as well as personal damages. Preventing these events will be realized through the partnership of multiple disciplines. At this point, we think that hospital managers also have certain responsibilities and roles related to malpractice events. In this study, we have aimed at investigating the roles of hospital managers working in private health institutions in malpractice incidents. Five private hospitals in Ankara have been reached from the 2017 data on the Distribution of Hospitals and Beds by Provinces shared by TUIK. From the five private hospitals, two groups of managers from two different schools of education (medicine and health management-management) have been interviewed. In total, the data obtained through the Semi-Structured Interview Form with ten hospital managers have been analyzed with a wholly advanced approach. As a result, important roles and responsibilities of private hospital managers on malpractice have been revealed. It is thought that this first study in the field of private hospital managers will contribute to both hospital managers and researchers who will carry out similar studies.