Ev kadını tüketicileri, ev kadını olmayan tüketicilerden; marka sadakati ve satış promosyonuna yönelik eğilimleri itibariyle ayırt edici özelliklerinin belirlenmesi ve bir pilot araştırma
A pilot study between housewife consumer and non housewife consumer differantation according to brand loyalty and sales promotion attitude
  1. Tez No: 273652
  2. Yazar: TÜLİN ŞEKERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ASUMAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde işletmeler içinde bulundukları rekabet ortamında ürettikleri mal ve hizmetleri için tüketici gözünde farkındalık yaratmak istemektedirler. Bu farkındalığı sağlamak için ürünlerine marka adı vermektedirler. Markaların bu denli yaygın kullanılması sonucunda işletmeciler bütünleşik pazarlama iletişimi yöntemlerini etkin biçimde kullanarak markalarını diğer rakiplerden ayırarak farklı bir konumda konumlandırmak istemektedirler. Marka sadakati ise son zamanlarda önem kazanan diğer bir konumuzdur. İşletmeler kendi sadık müşterilerini oluşturmak istemekte ve bunun için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Satış geliştirme (satış promosyonu) de bu yöntemlerden biridir. Satış geliştirme kullanılarak firmalar müşterilerini sadık müşteri haline getirmek için çabalamakta ayrıca rakiplerinin müşterilerini de kendilerine çekmek için bu yöntemlerden yararlanmaktadırlar.Araştırmamızda tüketicilerin marka sadakati ve satış promosyonuna yönelik eğilimleri esas alınarak ev kadını tüketicileri ev kadını olmayan tüketicilerden ayıran özelliklerin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda tüketicilerin otomatik çamaşır deterjanlarına karşı duygusal yönden bir bağlılık geliştirmedikleri, markalarını değiştirebilecekleri, sadakatin değişmeden hep aynı kalması gerekmediği konusunda veriler elde edilmiştir. Satış promosyonuna yönelik olarak ise, promosyonlu ürün tercih ettiklerini, ilgi çekici bir promosyonla karşılaşınca o markayı satın alıp daha sonra tekrar eski markalarına dönmekte ve promosyonları alışveriş karşılığında verilen ödül gibi görmektedirler.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the environment for business is competitive. Business produced product and services in way of opinion to make differentiate. Firms gave brand name for their product. They use integrated marketing communications methods effectively, at the end they separated their brands against competitor brands for positioning. Brand loyalty is another important subject. Business wants to create their loyal consumer therefore they use a lot of methods. One of them is sales promotion. Firms use sales promotion to made customer be loyal on the other hand to get hold of competitor?s consumers.The research aim is, between housewife consumer and non housewife consumer differentiation, according to as brand loyalty and sales promotion attitude. As a result of the research, consumers haven?t got to improve affective commitment to detergent brands. Brand loyalty isn?t stable concept, loyalty changeable concept for detergent brands. Consumer may change detergent brands. On the other hand sales promotion?s product preferred by them. While other brands use interesting promotion techniques, consumer prefer this brand, at the end they returned again old brand.