Kapitalizm ahlakı
The morality of capitalism
  1. Tez No: 273686
  2. Yazar: EBRU ASENA KÖKSAL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ARZOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde, küresel ekonomik krizlerin sorumlusu olarak kapitalizm gösterilmektedir. Küresel krizlerin sebep olduğu büyük kayıpların ve yarattığı sorunların tekrarlanmaması için kapitalizmin ?ahlakileştirilmesi? gerektiği savunulmaktadır. Oysa kapitalizmin kendine özgü bir ahlakı bulunmaktadır. Başka ahlak yapıları ile çatışan uygulamalarının bulunması, kapitalizmi ahlaksız kılmamaktadır. Bu çalışmada kapitalizm ahlakı, bu ahlakı oluşturan yaklaşımlar ve bu ahlakın etkileri aktarılmaya çalışılmıştır. Kapitalizm ahlakının birey üzerindeki etkileri, bireyin aile üyesi, çalışan ve vatandaş kimlikleri göz önüne alınarak incelenmiştir. Ayrıca, piyasaların işlerlik kaybı yaşamasına sebep olan ve kumarhane kapitalizmini tetikleyen etkiler de ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Son olarak kapitalizm ahlakının devlete güç kaybı yaşatan etkileri gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding the worldwide economic crises, the capitalism, it is always be deemed as the guilty. Due to this disgusting image of being always the guilty, it is called immoral at all times despite it always owned its moral rules. The ones who designate capitalism as the guilty, they believe that it shall be moralized. However, capitalism has its own morality system indeed. In this context, with this study the morality of capitalism, its origins and its effects are hereby explained. Firstly, effects of Morality of Capitalism on then person are analyzed by its status being the family member, employee and citizen. Besides that, the effects of Morality of Capitalism that creates operational loss on markets and casino capitalism are examined here with their details. Finally, with this study its effects which cause loss of power which brings the governments to weakness is being tried to explain effectively.