İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersindeki kısa surelerin anlamlarının açıklanması
The explanation of the meanings of the short suras in religious culture and moral knowledge lesson in primary education
  1. Tez No: 273729
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MAHMUT ÇAMDİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin özel amaçları arasında; ilköğretimin 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında bazı dua ve surelerin ezbere okunması ve anlamlarının da söylenmesi yer almaktadır. Bu çalışmada, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki kısa surelerin ve duaların anlamlarının, öğrencilere daha etkili bir şekilde nasıl öğretileceğine ilişkin yöntem ve teknikler açıklanmıştır. Ayrıca bu yöntem ve tekniklerin surelere-dualara nasıl uygulanabileceğine ilişkin örnekler sunulmuştur. İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı'ndaki bütün sure ve dualar belirtilen yöntem ve teknikler yardımıyla öğrencilerin anlayabileceği şekilde tek tek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the special aims of Religious Culture and Moral Knowledge Lesson is teaching of the recitation and the interpretation of some prayers and suras (in Qur?an) in 4th, 5th, 6th, 7th and 8th classes of primary education. In this study more effective methods and techniques on teaching of the short suras and prayers in Religious Culture and Moral Knowledge Lesson are explained. Furthermore the examples of how to apply these methods and techniques to suras-prayers are given. In addition, the all suras and prayers of syllabus of Religious Culture and Moral Knowledge are explained one by one with the help of mentioned methods and techniques.