Uluslararası finansal raporlama standartlarına göre amortismana tabi duran varlıklar ve Türkiye uygulaması
Depreciable fixed assetswith respect to international financial reporting standards and the practise in Turkey
  1. Tez No: 309291
  2. Yazar: AYNUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Amortismana tabi duran varlıklar, işletmenin aktif toplamı içerisinde önemli bir yer tutarlar ve bu nedenle finansal durumun belirlenmesinde büyük öneme sahiptirler. Bu çalışmanın amacı amortismana tabi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi uygulamalarının Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Mevzuatı, Vergi Kanunları ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından karşılaştırılarak incelenmesidir.Bu kapsamda öncelikle, amortismana tabi duran varlıklar kısaca tanımlanmış ve çeşitleri açıklanmıştır. İzleyen bölümde, konuyla ilgili TMS'larının muhasebeleştirme prensipleri örnek olaylar ile açıklanmıştır. Üçüncü bölümde TMS'larının uygulamaları ile mevcut uygulamalar karşılaştırılmış farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıklar, varlıkların kaydedilme maliyetinin belirlenmesinde, amortisman ayrılmasında ve özellikle de dönem sonu değerlemesi aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Çünkü, TMS uygulamalarına göre dönem sonu değerlemelerinde bu varlıkların gerçeğe uygun değerlerinin tespit edilmesi ve varsa değer artış ve değer azalışlarının öz kaynaklar yada kar zarar hesaplarına kaydedilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda hazırlanan finansal tablolarda da firmanın ve dolayısıyla birim hissenin gerçek değeri raporlanmış olmaktadır. Böylece, firma değeri ile ilgilenen finansal bilgi kullanıcıları da güncel değerlere ulaşmış olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Depreciable fixed assets have major importance within the total assets of company and thus they have great importance in determining the financial status. The aim of this study is to make a comparative analysis of accounting of depreciable long-term assets in terms of Turkish Trade Code, Capital Market Code, Tax Procedural Code and Turkish Accounting Standart.In this context, firstly, depreciable long-term assets is briefly defined and types are explained. In the next chapter, the accounting principle of the relevant Turkish Accounting Standart?s is explained with examples. In the third chapter Turkish Accounting Standart?s practices and existing practices are compared and differences were found. These differences emerged in determination of cost of accounting of assets, depreciation on replacement value and especially in end-of-period valuation. Because, according to implementations of Turkish Accounting Standart, the end-of-period valuation should figure out the fair value of the assets and if any increase and decrease in value equity or profit and loss accounts must be charged. The financial statements prepared in this direction will report us the true value of the firm and eventually the unit share. Thus, financial information users of are dealing with value of the firm will reach the current value.