Toplumsal kalkınmada yapı kooperatiflerinin yeri ve önemi
The place and importance of the construction cooperatives in social development
  1. Tez No: 273770
  2. Yazar: ENGİN NEBİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ AYBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada toplumsal kalkınmada yapı kooperatiflerinin yeri ve önemi genel bir çerçevede değerlendirilmiştir. Eski çağlardan beri topluluk halinde yaşayan insanların en temel ihtiyaçlarından birisi de barınma ihtiyacıdır. Toplumsal yaşam içerisinde konutun önemi büyüktür. Tarih sahnesine insanların dayanışma ve birliktelik anlayışıyla toplumun köklerinden ortaya çıkan kooperatifçilik, zamanla kurumsal kimliğinin temelini oluşturan evrensel ilkeleri vasıtasıyla asıl gücüne ve etkinliğine kavuşmuştur. Gelişmiş demokratik ülkelerin ekonomik ve sosyal alanlarda ileri duruma gelmelerinde, kooperatiflerin büyük katkısı olmuştur. Bu çalışmada da, yapı kooperatifçiliğinin toplumsal kalkınmadaki önemi belirtilmiş, toplumsal kalkınmaya etkili olabilmesi için yapı kooperatiflerinin sahip olmaları gereken unsurları açıklanmıştır. Ayrıca yapı kooperatifleri ile TOKİ ve Mortage arasında kıyaslamaları yapılıp, farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of the construction cooperatives in social development is elaborated. Housing is one of the main needs of the human beings who live in community since ancient times. Housing is very significant place in social life. Cooperative, which has been emerged from understanding of solidarity and unity where lies at the roots of society, gained gradually effectiveness and its main power due to the universal principles that base for institutional identity. Cooperatives has contributed greatly to areas of the social and economical development in democratic countries. In this study, the importance of social development of cooperatives is indicated and the elements of construction cooperatives has been explained. At last, comparison has been made among TOKI, mortgage and construction coopertatives and differences are studied.