Muhasebe standartlarının maliyet oluşumuna etkisi ve inşaat işletmelerinde uygulama
Effects of accounting standards on formotion of costs and application in construction enterprises
  1. Tez No: 273773
  2. Yazar: MELİS MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde küreselleşen dünyada yaşanan gelişmeler ekonomi ve finansal piyasalar üzerinde etkilidir. Finansal piyasalarda yaşanan gelişmelere paralel olarak farklı ülkelerde üretilen finansal raporların benzer şekilde değerlendirilip yorumlanması gereksinimi doğmuştur. Bu nedenle muhasebede uluslararası geçerli bir dilin oluşturulması mecburiyeti ortaya çıkmıştır. Muhasebede anlam birliğinin sağlanması gerekliliği ülkelerin ulusal muhasebe standartlarının uyumlaştırılmasına yol açmış ve ortak bir muhasebe dili olarak uluslararası muhasebe standartlarının kullanılması herkes tarafından kabul edilmiştir.İşletmelerin mamullerinin maliyetini en doğru biçimde hesaplamaları aşamasında devreye maliyet sistemleri girmektedir. İşletmelerde maliyetleme çalışmaları oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu konuda yapılan başarılı çalışmalar işletmelerin verimlilik ve karlılığını arttıracağı gibi, yapılan hatalar işletmelerin iflasına kadar uzanan bir süreci doğurabilir.Çalışmamızda muhasebe standartlarının işletme maliyetlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Muhasebe standartları ile işletmelerin yapmış oldukları muhasebe kayıtları farklılaşmış ve şeffaf, objektif raporlama yapılma olanağı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the new events happening in the world are effective on economy and finance. Every country produces different financial reports so that the need of an international language has occured. This necessity caused countries to integrate their accounting standards to others. After that, the usage of international accounting standards has been accepted.Companies use cost systems to calculate the product costs. Costing operations are very important. Succesful actions taken on this subject improves company?s output and profit. On the other hand, the mistakes made in this field can cause the company?s bankruptcy.In our study we examined the effect of accounting standards on administrating of cost. By the usage of accounting standards, company?s accounting records has changed and more clear and objective reports has been developed.