Visualizing motivations, strategies and activities of green marketing in organizations: A descriptive study in electronics / battery industry
İşletmelerde yeşil pazarlama stratejilerinin, uygulamalarının ve motivasyon nedenlerinin belirlenmesi: Elektronik / pil sektöründe betimleyici bir çalışma
- Tez No: 273898
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel konusu güncel bir kavram olarak pazarlama literatürüne kazandırılmış olan ?yeşil pazarlama? perspektifine işletme bakış açısından katkı sağlamaktır. Hem işletmeleri çevresel/yeşil pazarlamaya yönlendiren motivasyonel nedenler hem de stratejik ve aktivite bazlı bakış açılarını yansıtma özelliği bakımından, yeşil pazarlama kavramı geniş bir kapsamla ele alınmıştır. Çevreyi en çok kirletme eğiliminde olan elektronik sektörü içinde pil endüstrisinde gerçekleştirilen alan çalışması sonucu, önemli bulgular edinilmiştir. Stratejik yaklaşım ve pazarlama karması elemanları açısından kritik saptamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focused on a new concept in marketing literature; green marketing within an organizational view. The aim is to contribute to green marketing literature in various points. The green marketing concept had been explored in a broad area as in terms of leading motivator factors, strategic approaches and practices in terms of marketing mix elements. The field study has been conducted in electronics, specifically in the battery industry, due to the reason that create more harmful effects than other industries. The field study provided remarkable findings, and in terms of strategic approach and marketing mix practices enabled different views.