Hal cümlelerinin gramer ve meani açısından tahlili
An analysis of circumstantial clauses gramatically and semantically
- Tez No: 273901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arapça cümlelerin içinde gerek duyulduğu zaman, bir yan unsur olarak hâl cümleleri kullanılmıştır. Arap Dili gramerinin temel kaynakları olan Kur'ân'da ve eski Arap şiirinde kullanımına sıkça rastlanan hâl cümleleri, bu metinlerdeki edebi anlatımın gücünü artırmıştır. Bu çalışma ile hâl cümleleri hakkında gramer ve meani kitaplarında dağılmış olarak bulunan bilgiler, kullanım şekillerine dair örnek ve tahliller ile farklı ekollerin bu konudaki tartışmaları bir araya getirildi ve hâl cümlelerinin kullanılması ile ortaya çıkan anlam ilişkileri belirlendi. Hâl cümlelerinin ana cümleye bağlanmasındaki değişik şekiller, bu bağlantı sırasında bağlaç kullanımının gerekli veya gereksiz oluşu ve bu konulardaki görüş farklılıkları bu çalışmada genişçe ele alındı.
Özet (Çeviri)
When necessary, circumstance sentences are used as secondary components of sentences in Arabic. As can be seen often in Quran and former Arabic poems which are the main sources of the Arabic Language, circumstance sentences have increased the literal expressions in this texts.In this study,the scattered information about circumstance sentences from the books of grammar and semantics are derived with examples and analysis of their usages and also with the many different schools? arguements in this subject and the meaning relations caused by the usage of circumstance sentences are stated.Different shapes of the connections between the circumstance sentences and the main sentences,necessary or unnecessary case of conjunction using for this kind of connections and different opinions for this subjects are also handled in this study.