Kamu İhale Kanunu kapsamındaki yapım işlerinde hakediş uygulamaları ve denetimi
Progress applications and control about construction works under the Public Procurement Law
  1. Tez No: 273972
  2. Yazar: EGEMEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemiz gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, bizim ülkemizde de gelişimin ana faktörünü ise kaçınılmaz olarak ?inşaat faaliyetleri? oluşturmaktadır. Yollar, barajlar, havaalanları, kentsel mekânlar, fabrikalar, hastaneler, üretim tesisleri ve diğer tüm yaşanabilecek mekânlar ilk adımı inşaat sektörü sayesinde atılmaktadır.Bu faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için idare ve yüklenici arasında sözleşme imzalanması gerekmektedir. Bu sözleşme genel olarak; idare ve yüklenicinin sorumluluklarını belirlemektedir. Yüklenici işi zamanında, fen ve sanat kurallarına göre yapmayı taahhüt ederken idare işin yapım aşamasında ödeme yükümlülüğünü yerine getirir. Yüklenici, idareden ödemesini alabilmesi için hakediş düzenlemelidir.Bu çalışmada hakedişlerin denetimi yapılırken hangi hususlara öncelikli olarak bakılması gerekliliği kararlar doğrultusunda belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Our country is developing, it is depending on the needs of a developing country. As in other countries, the main factor of development in our country is ?contruction activities?. The first steps of the roads, dams, airports, urban spaces, factories, hospitals, manufacturing facilities and other places thanks to the construction industry.These activities in order to fulfill the contract should be signed between the government and the contractor. This agreement in general, administrative and determines the responsibilities of the contractor. Contractor responsibility is finish the work on time according to the rules of science and art administration, administration responsibility is to pay while contruction continues. Contractor, shall regulate progress for to get the payment from administration.During this study, supervision of progress payments shall be determined in accordance with the decisions which need to look at the issues as a priority.