Kamu İhale Kanunu, yapım işleri ihale mevzuatı ve yapım işlerinde iş deneyim belgesi, alt yüklenici ve fiyat dışı unsur uygulamaları
Practices of work experience certificate, subcontractor, and non-price factors regarding Public Procurement Law, construction works procurement legislation, and construction works
- Tez No: 509564
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Law, Civil Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
Devletler, vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak, toplumsal refahı yükseltmek ve daha iyi hizmet sağlamak amacıyla kamu yatırımları ve harcamaları yaparlar. Devletin sorumluluğunda olan hizmet ve yatırımları kamu kurum ve kuruluşlar kendi personel ve araç-gereçleri ile yerine getirebileceği gibi ihale yöntemiyle özel sektör aracılığıyla da gerçekleştirebilir. Kamu kaynaklarının kısıtlı olması ve toplumsal beklentilerin gün geçtikçe artmasıyla birlikte kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanılması gerekliliği önem kazanmıştır. Bunun sonucu olarak gelişmiş ülkelerde ve uluslararası alanlarda kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacak ihale mevzuatları ve direktif düzenlemeleri yapılmıştır. Türkiye'de de Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası standartlara uygun, güncel gelişmeleri barındıran yeni bir ihale kanunu olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu düzenlenmiş ve 01.01.2003 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Kamu İhale Kanunun yürürlüğe girmesiyle; kamu hukukuna tâbi olan, kamunun denetimi altında bulunan veya kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihaleler bu kanun kapsamına alınmıştır. Kamu İhale Kanunu ile kamu kaynaklarının etkin, verimli, rekabet koşulları içerisinde ve ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması amaçlanmış ve temel ilkeler ile uyulması gereken kurallar belirlenmiştir. Bu tez kapsamında kamu alımlarını düzenleyen ihale kavramı, ülkemizdeki tarihsel gelişimi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve kamu harcamalarının önemli bir büyüklüğünü tutan yapım işleri ihale mevzuatı incelenmiştir. Yapım işlerinde temel yeterlik kriteri olan iş deneyim belgesi, alt yüklenici düzenlemeleri ve fiyat dışı unsurlar mevzuat düzenlemesi ve uygulama örnekleriyle beraber değerlendirilmiştir. Çalışmada izlenen yöntem ve çıkarımlar; Kamu İhale Kanunu, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve ikincil mevzuatlar ile konuyla ilgili literatür çalışmaları yapılarak konun anlaşılması ve uygulamalara yol gösterici olması amaçlanmıştır. Kamu ihale kararları ve yargı kararları incelenerek uyuşmazlık yaşanan konulara açıklık getirilmiştir. Uygulamadan da örnekler verilerek konunun daha anlaşılabilir olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Governments make public investments and expenses in order to meet basic needs of citizens, improve social welfare, and provide better services. Services and investments which should be fulfilled by governments can be performed by their own personnel and tools, and those services can be realized by private sector through tendering. Taking into account restriction on public resources, and increasing social expectations as the day goes on, the necessity to utilize public resources in an effective, efficient, and affordable way has become more important than ever. Consequently, some tender legislations and directive arrangements have been done in a manner ensuring effective and efficient usage of public resources in developed countries and globally. In Turkey, the Public Procurement Law No 4734, and Public Procurement Contracts Law No 4735 have been prepared and come into force on January 01, 2003 which are new tender laws covering up-to-date improvements pursuant to European Union (EU) and international standards. Upon coming into force the Public Procurement Law, tenders which will be put by public institutions and organizations who are subject to the public law, who are supervised by public, or who use public resources have been taken to the scope of this law. With the Public Procurement Law, it is aimed to use public resources in an efficient, effective, and competitive way, and meet the needs on time and under favorable conditions, and additionally some basic principles and rules have been stipulated. Within the scope of this thesis, the concept of tender which regulates tender procurements, its historic development in our country, and the construction works tender legislation which covers a large portion of the Public Procurement Law No 4734 and public expenses have been examined. Work experience certificate, subcontractor regulations, and non-price factors which are known to be a basic qualification criteria in construction works have been evaluated together with legislation arrangement and practical examples. Together with the methods and arguments followed in the work, Public Procurement Law, Public Procurement Contracts Law, and secondary legislations, it is aimed to understand the subject and guide the practices by making literature research on the subject matter. Controversial subjects have been clarified by examining public tender awards and rulings. It is aimed to clarify the issue by giving practical examples.