Kur'an-ı Kerim'de ?baba? kavramı ve din eğitiminde baba-çocuk ilişkisi
The concept of ?father? in the Koran and father-child relationship of religion education
  1. Tez No: 274014
  2. Yazar: NECLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Eğitim, çocukların ahlaki, dini ve sosyal bilinçlerinin oluşmasında ve gelişmesinde en önemli etkendir. Eğitim, öncelikle ailede başlar. Ailenin reisi olan babanın da, çocuğun eğitiminde üstlendiği rol oldukça önemlidir.İslam Dini, ahlaki normlar içeren bir eğitim metodolojisine sahiptir. Bu metodoloji, kaynağını, Kur'an-ı Kerim'den ve peygamber efendimizin çocuklarına ve diğer aile fertlerine karşı olan tutumundan almaktadır. Bu da bize çocuk eğitiminde, babanın rolü hakkında önemli ipuçları vermektedir.Kur'an-ı Kerim, Hadis-i Şerifler ve diğer islami kaynaklar ışığında yürüttüğümüz tezimizde, yukarıda bahsedilen ipuçları yakalanmaya çalışılmış; böylece, çocuğun dini eğitimine katkısı bakımından, baba modelinin önemi ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education, children's moral, religious and social consciousness is the most important factor in the formation and development. Education, primarily in the family starts. The father of the family head also, the role of the child's education is very important.The Islamic religious, moral norms, including a training methodology has. This methodology, source, and the prophets from the Koran to their children and other family members against our lord who takes attitude. This is us in the children's education, provides important clues about the role of the father.Koran, Hadith-i Sharif and other Islamic sources that we walk in the light of our thesis, the above mentioned tips have been tried to be captured so that the child's religious education in terms of contribution to his father the importance of the model to be put in place were asked.