Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli polislerin ilk yardım hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 27411
  2. Yazar: SEZER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
65 ÖZET Bu çalışma Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli polislerin ilk yardım konusundaki bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına 419 polis alınmış, veriler anket yöntemiyle toplanmış ve bilgisayar aracılığı ile değerlendirilmiştir. Araştırma grubunun % 60.4'ünün lise mezunu olduğu, % 52'sinin daha önceden ilk yardım eğitimi aldığı, % 14. Tinin ilk yardımla ilgili özel görevi olduğu ve % 73.3'ünün görevi sırasında ilk yardım gerektiren durumlarla karşılaştığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alman polislerin çoğunluğunun, solunum sıkıntısı, kanama, delici batın yaralanmaları, kırıklar, boğulma, yanma, donma ve elektrik çarpması gibi durumlarda yapılması gerekenleri yeterince bilmediği tesbit edilmiştir. Polislerin öğrenim düzeyi yükseldikçe ilk yardım konusundaki bilgi düzeyleri de yükselmektedir. Ancak ilk yardım eğitimi görmüş olmanın bilgi düzeyim yeterince yükseltmediği görülmektedir. Araştırma grubunun % 88.1 'i ilk yardım konusundaki bilgilerinin yetersiz olduğu nu, % 85.4'ü ise bu alanda eğitim görmek istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY This study has been carried out to evaluate the knowledge and the attitudes of the police working for the head of the Provincial Security Office in Kayseri to first aid. 419 police have been involved as the subjects of the study, and the data have been collected by a questionnaire. It has been determined that 60.4 % of the subjects were high school graduates, 52 % had training on first aid, 14.1 % have first aid duties as a part of their job, and 73.3 % of them have encantered some cases requiring first aid. It has been found of that most of the subjects didn't know what to do in the cases such as respiration difficulty, bleeding, stomach injuries, fractures, drawnings, burns, freezing and electric shock. The results of the study imply that the higher the edicational level of the police is, the higher is their knowledge on first aid. However, having had first aid training isn't elevating the level of their knowledge on first aid. 88. 1 % of them expressed that their knowledge on first aid isn't suffizient and 85.4 % said that they wanted to have training on first aid.