İslam Muhakeme Hukukunda yalancı şahitliğin hukukî sonuçları
Takes charge of testimony in Islamic Jurisprudence and the Law of lier testimony
- Tez No: 274125
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Tezin birinci bölümünde şahitlik kavramı ve şahitliğin unsurları, şahitlik ehliyetinde aranan şartlar, şahitliğin davaya uygun olması, şahitlerin ifadelerinde tutarsızlık ve şahitlik üzerine şahitlik konularını inceledik.İkinci bölümde ise yalancı şahitlik kavramı ve yalancı şahitliğin hukukî sonuçlarını detaylı bir şekilde ele aldık.Sonuç bölümünde ise adalet mekanizmasının düzgün çalışması için İslam muhakeme hukukunda şahitliğe önem verildiği, yalancı şahitlik ve yalancı şahitliğin neticesinde ortaya çıkan zararın nasıl telafi edileceği ile ilgili detaylara inildiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two chapters as well as an introduction and a conclusion.We examined carefully the concept of testimony, the elements of testimony, the wanted conditions in the testimony, the apropriatenes to cave of testimony, uncon sistency in the witnesses speechs and the testimony on itIn the second port we took charge of the concept of the lier testimony, giving up testimony together. Also we searched the jurisprudence results of giving up the testimonyIn the result port there are some explains about this subject in İslamic Jurisprudence