Vergi kaçakçılığı (Suç teorisi - ceza teorisi ve Muhakeme Hukuku açısından bir analiz)
Tax fraud (An analysis in penal theory - crime theory - and Prodecural Law)
  1. Tez No: 274148
  2. Yazar: İBRAHİM NİHAT BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Yazındaki baskın teori uyarınca, vergi kaçakçılığı suçları vergi hukuku ve ceza hukukunun kesişim alanı ile değerlendirilmelidir. Türk hukukunda bu bakış açısının yargı kararları ve yazın üzerinde yönlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada vergi kaçakçılığı suçlarına alternatif bir yaklaşım getirmeyi amaçlamaktayız. Bu yaklaşımla vergi kaçakçılığı suçları vergilendirme yetkisi ve cezalandırma yetkisinden birisi tercih edilerek analizi gerektirir. Çalışmada cezalandırma yetkisi seçilerek savlarımıza zemin oluşturulmaktadır. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölüm vergi suçlarının genel teorisi ve vergi kaçakçılığı suçlarına özel bakışı içerir. İkinci ana bölüm vergi kaçakçılığı suçlarını ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku bakımından incelemektedir. Çalışmadan ceza hukukuna dair çıkarımına göre vergi kaçakçılığı suçlarında vergi kaybının korunması amaçlanmamaktadır. Vergi kaçakçılığı suçları kamu güvenini tehlikeye sokmaktadır. Buna ek olarak bu suçlar soyut tehlike suçlarıdır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the predominant theory in the doctrine, tax fraud crimes should be assessed within the intersection of tax law and penal law. In Turkish law, this point of view has a leading effect on the authorities? perception. In this study, we aim to allege an alternative approach for tax fraud crimes. In view of this approach, analysing tax fraud crimes requires to choose either the punitive power or the taxation power of the state. In this study, we have chosen to base our argument on punitive power. This study comprises of two main parts. The first main part deals with the general theory of tax crimes and a specific view of tax fraud crimes. The second main part concerns assessment of tax fraud crimes from the perspectives of both penal law and penal procedural law. With respect to the criminal inference of the study the aim of tax fraud crimes is not to avoid tax loss. Tax fraud crimes endanger public confidence. In addition these crimes are abstract endangerment crimes.