Tom Stoppard tiyatrosunda postmodern unsurlar
Postmodern elements in Tom Stoppard theatre
  1. Tez No: 397655
  2. Yazar: NURHAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Geçmişten günümüze her dönemde kendini geliştiren ve yenileyen tiyatro hayatın sahnedeki resmidir. Sözcüklerle yapılan bu resimde izleyiciye ve okuyucuya ulaşabilmek büyük ustalık ister. Tom Stoppard sözcüklerin resmini çok iyi çizen çağdaş İngiliz oyun yazarıdır. Yazar toplumsal sorunlar, gelenekselden kopuş, özgürlük isteği, aşk, bilim, sanat, tarih gibi konuları ele alarak bu konulara seyircinin ve okuyucunun farklı açılardan bakmasını sağlar. Bu çalışmada sanatı gülmece yolu ile bizlere ulaştıran Tom Stoppard tiyatrosu (oyunları) ve modern sonrası çağ olarak adlandırılan postmodernizm ele alınmıştır. Tom Stoppard aracılığı ile postmodern tiyatroyu incelerken postmodernizmin sahnede ki duruşunu da yazarın Türkçeye çevrilmiş ve basımı olan oyunları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-improvement and renewing theater from past to present is a picture of life on the stage. It wants to be a big trick to reach viewers and readers by this picture which is made of words. Tom Stoppard who is drawn picture of the words very well, is a contemporary British playwright. He discusses issues such as social problems, leaving traditional, request for freedom, love, art, history and the author allows audiences and readers to look at these issues from different angles. In this study, Tom Stoppard Theater (plays) which is reached the art by humor to us and postmodernism called as era after modern are discussed. The stance of postmodernism at scene is also examined while the postmodern theater investigated by means of Tom Stoppard and his plays which are translated and published in Turkish.