Türk bankacılık sisteminin Avrupa Birliği bankacılık sistemine uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the harmonization of Turkish banking system with the European Union's banking system
  1. Tez No: 274172
  2. Yazar: ÇİSEM TİFTİKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmayla, bugün gelinen noktada Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliği bankacılık sektörüne uyumunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Avrupa Birliği bankacılık sektörünün bütünleşme süreci, ikinci bölümde Türk bankacılık sektörünün gelişimi değerlendirmeye alınmış, son bölümde ise Avrupa Birliği ve Türk bankacılık sektörü karşılaştırılarak, Türk bankacılık sektörüne yönelik öneriler getirilmiştir.Sonuç olarak, Türk bankacılık sektörünün büyük ölçüde Avrupa Birliği bankacılık sektörüne uyum sağladığı görülmektedir. Küresel kriz tecrübesinin başarıyla atlatılması, gerçekleştirilen yapısal reformların akabinde sağlanan tatminkar ilerleme ile yakalanan makroekonomik ve finansal istikrar arasındaki sıkı ilişkiyi uluslarararası boyutta da kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at evaluating the harmonization of Turkish banking sector with the European Union's banking sector as of today. The study consists of three chapters.In the first chapter, integration process of the European Union's banking sector, in the second chapter, development of Turkish banking sector have been evaluated. Then, in the last chapter the banking sector of the European Union and Turkey has been compared and suggestions towards Turkish banking sector have been introduced.In conclusion, it is seen that Turkish banking sector has been harmonized with the banking sector of the European Union to a large extent. Getting over the global crisis experience successfully, also proves at international level, the close relation between satisfactory improvement realized after the structural reforms carried out and macroeconomic and financial stability achieved.