Farklı sosyo-ekonomik düzeyde yaşayan yetişkin bireylerin diyet örüntüleri ve diyet kalite indekslerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
Dietary pattern and diet quality index of adults living in different socio-economic levels
  1. Tez No: 137856
  2. Yazar: ALEV KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Kocabaş, A., Farklı sosyo-ekonomik düzeyde yaşayan yetişkin bireylerin diyet örüntüleri ve diyet kalite indekslerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Farklı sosyoekonomik düzeydeki (SED) yetişkin bireylerin, öğünlere dayalı beslenme örüntülerinin belirlenmesi, besin grupları düzeyinde besin çeşitliliğinin ve besin öğeleri tüketim önerileri çerçevesinde diyet kalite indekslerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde yaşayan, sosyoekonomik durumlarına göre rasgele olarak seçilen, yaşlan 18-65 yıl arasında toplam 167 düşük (92 Erkek;34.5±9.50 yıl, 75 Kadın; 33.7Ü1.45 yıl), 166 orta (76 Erkek; 35.9±8.63 yıl, 90 Kadın; 33.7±11.34 yıl) ve 167 yüksek SED'de (92 Erkek; 41.4±10.89 yıl, 75 Kadın; 36.2 ±11.96 yıl) yaşayan bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan tüm bireylere beslenme durumlarını değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan tüm bireylerin süt-yoğurt, et, balık, kurubaklagiller, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebze tüketimlerinin, önerilen miktarların oldukça altında olduğu belirlenmiştir. Özellikle kadın bireylerin erkeklere kıyasla daha yetersiz beslendikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kocabaş, A.,Dietary pattern and diet quality index of adults living in different socio-economic levels. Hacettepe University, Institute of Health Sciences Msc Thesis in Nutrition Science, Ankara, 2003. The aim of this study is to assess the dietary quality index of adults living in different socio-economic levels (SEL) according to the recommended dietary allowances and to determine the dietary pattern based on meals and the food variety based on food groups. This study is held on the citizens living in Ankara between the ages of 18-65 years, and randomly selected among different socio-economic levels, 167 lower (92 males, 75 females), 166 medium (76 males, 90 females), 167 high (92 males, 75 females). A questionnaire determining the dietary status is used and anthropometrical measurements were taken. As a result consumption of milk, yogurt, meat, fish, legumes, citrus and green leafy vegetables were found lower than recommended levels. Especially the food intakes of females wave found inadequate in comparison with males.