Temel hakların sınırlandırılmasında suç işlenmesinin önlenmesi amacı
Limiting the basic rights for the prevention of perpetration of crime
- Tez No: 274257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Suç işlenmesinin önlenmesi kavramı, 1982 Anayasasına, 2001 tarihli anayasa değişiklileri ile girmiş ve kaynağını AİHS'den alan bir kavramdır. 1982 Anayasasında ve ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Haklar Sözleşmesinde, birtakım hakların suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla sınırlandırılabileceği hüküm altına alınmıştır. Suçun önlenmesi amacıyla çıkarılan yasalarda en çok kolluk kuvvetlerine yetki verilmiştir. Bu sebeple, suçun önlenmesinde, en önemli aktör kolluk kuvvetleridir. Kolluğun yetkilerini kullanırken temel hakların ihlaline sebebiyet vermekten kaçınması gerekmektedir. Devletin de, kolluğun insan haklarını hiçe sayan davranışlarda bulunmasını engelleyecek düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Bu konuda yasalarımız, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin öngördüğü standartlara uygun düzenlemeler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of prevention of perpetration of crime stems from European Convention on Human Rights (ECHR) and was introduced to the 1982 Constitution by the amendments made in 2001. The 1982 Constitution and the European Convention on Human Rights, which our country is a party to, enacted some rights for the crime prevention. The codes generally the law enforcement forces are empowered. Therefore the most important actor in crime prevention is the law enforcement forces. The law enforcement forces are required to refrain from causing the violation of fundamental rights while executing their powers. The State is also required to enact the necessary regulations that prevent the law enforcement forces from acting in violation of human rights. In this matter, our legislation has regulations that are in conformity with the standards foreseen by European Convention on Human Rights.