2008 yılı ekonomik krizinin KOBİ yönetimine etkileri: Antalya Organize Sanayi Bölgesindeki imalatçı KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The impacts of economic crises of 2008 on SMES management: an investigation of the manufacturer smes in Antalya Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 263773
  2. Yazar: ÖMER FERDA AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dünya ekonomisi, 1929 yılındaki bunalımdan sonra en büyük ve etkili ekonomik krizi yaşıyor. ABD'deki mortgage (konut) kredileri sisteminin sebep olduğu ve bütün finans sistemini alt üst ederek başlayan, sonrasında bir dalga gibi bütün dünyaya yayılan, kimilerine göre likidite krizidir. 2007 yılı başlarında görülmeye başlayan, daha sonra 2008 yılı içerisinde derinleşen krizin etkileri en çok bu yılda görülmüştür. Küresel ekonomik krizden, her ülkede olduğu gibi, ülkemizde de en çok etkilenen kısım İmalatçı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) olmuştur.Bu çalışmanın amacı, 2008 yılında etkileri oldukça artan küresel ekonomik krizin İmalatçı KOBİ'leri hangi yönde etkilediği, kriz sürecindeki stratejilerinin neler olduğu incelenmiş ve KOBİ'lerin kriz yönetimini başarıyla uygulayıp uygulayamadıkları ortaya konulmuştur.Kriz ve kriz yönetimlerinin kavramsal açılımları belirlenmiş, KOBİ'lerin tanımlaması yapılarak, KOBİ'lerin ülke ekonomisi için önemi belirtilmiştir. Daha önce ülkemizde yaşanan krizler incelenerek, 2008 krizi ile farklılıkları ortaya konmuştur. Araştırmanın uygulama kısmı ise; Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan KOBİ niteliğindeki işletmeler hedef alınmıştır. OSB'deki bütün imalatçı KOBİ'lere ulaşılarak, araştırmanın metodu olan ?Anket? çalışması yapılmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre; Bölgede faaliyette bulunan imalatçı KOBİ'ler bu krizden oldukça etkilenmişlerdir. Ekonomik kriz, yönetsel ve örgütsel faktörler üzerinde etkilidir. KOBİ'ler kriz sürecinde yatırımlar, satışlar ve borçlanma konularında etkilenmişlerdir. İmalatçı KOBİ'ler kriz yönetim stratejilerini; yeni pazarlar bulmak, üretim miktarlarını azaltmak, mavi yakalı personel sayısını azaltmak ve işletmede çalışılan süreyi yani vardiya sayısını düşürmek olarak benimsemişlerdir.
Özet (Çeviri)
World economy has been living biggest and effective economic crisis since 1929 economic crisis. This crisis is called liquidity crisis, main reason is mortgage credits in United States of America and effected all finance system after affected whole world in waves. Economic crisis effection is first seen at the beginning of 2007 after that in the middle of 2008 and mostly seen this year. Small and Medium Enterprises and manufacturer has been affected in Turkey and whole World from global economic crisis.The main purpose of this work is how has been affected manufacturer SME from global economic crisis , analyse about their strategy during crisis and put in performance of SME how they manage in crisis with achievement or not.In this research, 85 Small and Medium Size Enterprises were chosen which are working inside and near of the Iskenderun industrial zone. First, made a face to face interview with responsible person and then research survey applied the owner and top management level of SMEs. The findings supported the theoretical frame of the research. In the implementation part of the research, the main targets were the active companies that were functioning as SMEs in the Antalya Organized Industrial Zone. Questionnaires, as a reserach method, were applied to the producer SMEs in Antalya Organized Industrial Zone.At the end of the research findings, The operating producer SMEs were highly affected from crises. Financial crises was afficient over administrative and organizational factors. SMEs were affected during the crises on the topics of investments, sales and loans. SME manufacturer of crisis management strategies had adopted that to find new markets, reduce production rates, reduce the number of blue-collar staff and management worked to reduce the number of shifts at the time.