Pınar Kür'ün romanlarında ve öykülerinde kadın problemleri
Women problems in Pınar Kür's novels and stories
  1. Tez No: 274295
  2. Yazar: NAZMİYE ÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Çağdaş dönem edebiyatçılarından olan Pınar Kür, roman ve öykü yazarı olarak tanınmaktadır. Tiyatro yazıları ile edebiyat hayatına başlayan yazar, roman ve öyküleriyle bu yerini sağlamlaştırmıştır.Eserlerini uyumsuzluk ve mutsuzluk temeli üzerine kuran yazar, bu uyumsuzluğa özellikle kadınlar ve onların sorunları açısından bakar. Sürekli değişimin yaşandığı bir toplumda kadınların da değişmesi ve kendilerini geliştirmelerini savunan yazar, bu değişimi gerçekleştirecek olan kesimin kadınlar olduğunu özellikle vurgular. Cumhuriyet'in ilanından sonra kadınların kendisine verilen hakların tam anlamıyla farkında olmadığını belirtirken, gerçek değişimi ve ilerlemeyi esasında kadınların daha çok istediğini ve buna ihtiyacı olanın da yine kadınlar olduğu görüşü üzerinde durur.Pek çok kadın yazar gibi, Pınar Kür'de eserlerinde kadın problemlerine özellikle değinmiştir. Yazar, eserlerinde esas figürler olan kadınların, siyasal ve sosyal açıdan toplumdaki yerini incelerken, kimi zaman onların sorunlarına erkek kahramanların gözü ile bakabilmeyi de başarmıştır. Kür, toplumun ve hayatın her kesiminden yer verdiği kadınları daha çok mutsuz ve yalnız karakterler olarak çizmiştir. Biz de bu çalışmamızda yazarın eserlerini birinci kaynak olarak kullandık, öncelikle onun kadın kahramanlarını tek tek inceleyerek tanımaya ve tanıtmaya çalıştık. Gerek fiziki özellikleri gerekse psikolojik boyutları ile ele aldığımız kadın karakterlerden hareketle yazarın kadına bakış açısını tespit etmeye çalıştık.Pınar Kür'ün eserlerinde kadınlar özellikle sorunları yönünden incelendiğinde, yazarın kadın kahramanlarının daha çok cahil, mutsuz, kötü yola düşmüş, ezilen, sömürülen, cinsel yönden istismar edilen, yalnız ve kimsesiz kadınlar olduğu göze çarpar. Yazarın bu karakterleri özellikle çizdiği ve gerek bireysel yaşamında gerekse toplum hayatında sürekli problemlerle karşılaşan kadınların sorunlarına dikkat çekmek istediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Being one of the author of contemprorary period Pınar KÜR is known as a writer of novel and story. Starting with theatre writings to her literature life, the author stabilizes her place with her novels and stories. The author building her works on disharmony and hopelessness considers this disharmony especially on aspect of women and their problems. In a society experienced permanently changes the author supporting that also women should change and upgrade theirselves emphasizes these changes will be made by the women?s their own selves. She points out that after the declaration of republic women haven?t been aware of the rights given to them while she underlines the idea that in fact women mostly want imporvement and the ones who need this improvement are even women again.Like lots of women writers, Pınar Kür touches upon women problems in her works,too. While the author analyzes the women?s place in society tough political and social aspect who are main figures of her works, she achieves to be able to look by the male characters? eyes to women?s problems in sometimes. Kür draws women mostly as unhappy and alone whom she placed from the society?s and the life?s every part. We too have used the author?s works as first source and we initialy have tried to recognize and introduce her female characters by analyzing one by one. We have tried to fasten down the author?s viewpoint to women via female characters with we have dealt their both pyhsical and psychological dimension.In Pınar Kür? works, when women are analyzed especially aspect of their problems, the author?s female characters being mostly illiterate, hopeless, fallen, downtrodden, sweated, exploited sextually, alone and desolte women are stood out. It can be said that the author draws especially these characters and she wants to call attention the women?s problems who permanently experience difficulties both in their individual and social lives. The author tries to find solution to women?s unhappiness in society via feeding with unhappiness and presenting conflicted sections which she takes from life.