Ders kitabı inceleme tekniklerine göre kız Kur'an kursu öğreticilerinin 'İbadetim' ders kitabı hakkındaki değerlendirmeleri (Meram ve Selçuklu örneği)
According to the techniques of examining textbook evaluations of female Qoran course?s instructors about the textbook ?İbadetim (my worship)? (Sample for Meram and Selçuklu)
- Tez No: 274310
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmamızın konusu din eğitimi ve öğretimi alanında Kur'an kurslarında kullanılan ders kitaplarının yeterliliğinin tespitidir. ?İbadetim ders kitabının eksileri daha iyi olması için yapılabileceklerin; ayrıca kitabın yazar, biçim-tasarım, içerik ve ölçme değerlendirme açısından yeterliliğine dair öğreticilerin görüşlerinin belirlenmesi amaç edinilmiştir. İlgili literatür tarandıktan sonra örneklem belirlenen Kur'an Kurslarında çalışan öğreticilere 128 soruluk bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmamızın sonucunda öğreticilerin dil ve imla kuralları; görselliğin kullanımı konuları dışında ders kitabını istenen özelliklerde buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to identify the adequacy of textbooks instructed in the Qoran Courses in the area of religious education and instruction. It is aimed to determine the views of instructors about the negative aspects of the textbook ?İbadetim/(My Worship)?, and the adequacy of the book in terms of what are to be able to be done in order for the book to be better as well as author, form ?design, content and assessment and evaluation. After reviewing the relevant literature, a survey study of 128 questions was carried out on the instructors serving in Qoran Courses determined as sample. As a consequence of our survey study, it was determined that the instructors found the textbooks in desired quality except for the subjects such as language and syntax, and the use of visual quality.