Limited şirketlerde ortağın çıkması ve çıkarılması (6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre)
Abstraction of partner and resign of partner in the limited liability companies (according to Turkish Commercial Code no. 6102)
- Tez No: 325026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Limited şirketler, ticari ve iktisadi hayatta oldukça önemli bir yere sahiptir. Limited şirketlerin bu önemi, girişimciler tarafından en çok tercih edilen şirket türü olmasından anlaşılmaktadır.Her hukuki ilişkide olduğu gibi, limited şirketlerde de ortak ile şirket arasındaki ilişkinin sona ermesini gerektirecek hâller ortaya çıkabilir. Kanun, bu noktada limited şirketlerde çıkma ve çıkarılmayı düzenleyerek taraflara ortaklık ilişkisini sonlandırma imkânını tanımıştır.Ortaklık ilişkisinin çekilmez bir hâl alması durumunda ortak, çıkma hakkını kullanabilir. Kanun, şirkete de ortaklıkla ilişkisini çekilmez hâle getiren ortağı ortaklıktan çıkarma hakkı tanıyarak menfaatler dengesini sağlamayı amaçlamıştır
Özet (Çeviri)
Limited liabilitiy companies, has a crucial role in commercial and economic life. The importance of limited liability companies are the most preffered type of company that the importance of being understood by the entrepreneurs.As with any legal relationship, actions that require the termination may occur. The relationship between limited liability company and partner. The law, for limited companies and partners, recognized the possibility of terminating the relationship.The partnership may become insufferable, in that case one would like to resign from the partnership. In this situation, it can be possible to suggest that, partners are capable of using their terminate rights which are given by the law. On the other hand, it is possible that the company are capable to abstract partners who are the soruce of insufferable situation. The law maker wanted to balance the rights of partners and company.