İslâm'da kumar yasağı
Gambling is prohibited in Islam
- Tez No: 274402
- Danışmanlar: PROF. NİHAT DALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kumarın haram olduğu hususunda İslâm âlimleri hemfikirdir. Ancak, kumarı yasaklayan ayet ve hadislerde geçen ?meysir? kelimesinin kapsamı tam olarak tespit edilebilmiş değildir.Bir gurup İslâm hukukçusu, nassların o dönemde mevcut olan meysiri yasakladığını ileri sürerken, çoğunluk ise, meysir adındaki oyunla birlikte buna benzeyen bütün uygulamaları yasakladığı görüşündedir.İnsanlar arasında düşmanlığa, kine ve nefrete sebep olması, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoyması, malın batıl yollarla harcanması kumarın yasaklanma gerekçeleri arasında yer almaktadır. Kumara benzeyen ve kumarın yasaklanma gerekçelerini taşıyan bazı çağdaş muameleleri de kumar kapsamında değerlendirmek ve yasaklanmış olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Islamic scholars agree that any game of chance is banned in Islam. That?s to say, there is no contradiction about the rule related to it. However, the exact meaning of the word `maysir?, which takes place both in the verses of the Quran and the Hadith, hasn?t been understood precisely yet.A group of Islmic jurists, the how of it over the existing“maysir”called a special game ban argued that while the majority who“maysir”called with the game, it looks like all the practices prohibited of opinion.Enmity among people, causing resentment and hatred of God and prayer to commemorate the detention of goods to be spent in ways of gambling superstition among the prohibited grounds is. Prohibition of gambling and gambling-like grounds carrying also gambling in the context of modern treatment and is forbidden to say.