Dada'dan günümüze plastik sanatlarda anti-estetik form olarak beden
Body as an anti-aesthetic from in plastic arts from Dada to today
  1. Tez No: 274418
  2. Yazar: FATMA DENİZ KORKMAZ EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN AYAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Her daim vazgeçilmez sanatsal bir biçim olan beden formu, tarihin çeşitli dönemlerinde farklı şekillerde ele alınmış ve plastik sanatlarda değişik yansımalar bulmuştur. Sanatın amacının güzel olanı yansıtmak olduğu düşüncesinin hakim olduğu dönemlerde bile, çirkin/estetik dışı olarak nitelendirilebilecek sanatsal beden formlarına rastlanmıştır. Fakat Avangard hareketlerin etkisiyle özellikle Marcel Duchamp'la birlikte, sanatta estetik anlayış sorgulanmış, estetik olmayan nesnelerin de sanata konu olabileceği fikrine varılmıştır. Bu düşünceden hareketle anti-estetik olarak nitelendirilebilecek bedenlerin yanı sıra, bilinçli bir şekilde deforme edilmiş beden formları da sıklıkla plastik sanatlarda kullanılmaya başlanmıştır.Özellikle 20. yüzyılın üzerine yoğunlaştığı konulardan biri olan beden kavramının, tarih öncesi dönemlerden başlayarak günümüze kadar geçen süreç kapsamında, plastik sanatlarda tasvir biçimlerini ortaya çıkarmak, tartışmaya açmak ve analiz etmek çalışmamızın temel amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, kültürel, dinsel, bilimsel, ekonomik, siyasal ve toplumsal olayların etkisiyle, sürekli değişen beden anlayışı ve bu anlayışa göre şekillenen anti-estetik beden biçimlerini yansıtan sanat eserleri kronolojik bir biçimde ele alınarak incelenmiştir. Ele alınan sanat eserlerindeki anti-estetik unsurlar gerekçeleriyle birlikte çözümlenmeye çalışılmıştır. Çözümleme gerçekleştirilirken ortak özelliklerine göre sanat eserleri ve sanatçılar gruplandırılmıştır. Çalışmamızda, özellikle Batılı sanatçıların eserlerinde betimledikleri estetik olmayan beden formları ele alınmış, bunun yanı sıra Türk sanatçıların deforme beden imgeleri de analiz edilmiştir. Anti-estetik kapsamda değerlendirilen beden formları, çirkin, grotesk, biçimsiz, deforme, çekici olmayan, korkutucu, şiddet görmüş, tiksindirici, itici, iç bulandıran, abartılı, orantısız, olağandışı, oldukça zayıf/şişman, bayağı, pornografik, sakat, eksik, ölü ya da hastalıklı, yaşlı, anomalili, patolojik gibi sıfatlarla nitelendirilmiştir.Metnin son bölümünde ise özellikle günümüz sanatçılarının eserlerinde, bedeni anti-estetik formlara dönüştürmesinden beslenen ve etkilenen F. Deniz Korkmaz'ın resim çalışmaları, biçimsel ve düşünsel yönleriyle ele alınmış ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The body as an indispensable art form has been handled in different ways in different periods in history and has found different reflections in plastic arts. Even in periods when the idea that the purpose of art is to reflect what is beautiful was prevalent, there have been artistic body forms that can be called ugly/unaesthetic. However, with the influence of the Avant-Garde movements, especially with Marcel Duchamp, the perception of aesthetic in art was questioned and it was concluded that unaesthetic objects could also be the subject of art. From this thought on, besides bodies that can be called anti-aesthetic, consciously deformed body forms also started to be used frequently in plastic arts.The primary purpose of this study is to expose, discuss and analyze the forms of illustration of the concept of the body as one of the focus points of especially the 20th century in plastic arts from prehistoric times until today. In this context, the ever changing perception of the body with the influence of cultural, religious, scientific, economic, political and social events and the art works reflecting the anti-aesthetic body forms shaped according to this perception are handled and analyzed chronically. The anti-aesthetic elements in the art works handled are tried to be analyzed with their reasons. During this analysis, art works and artists are grouped according to their common characteristics. In the study, the unaesthetic body forms illustrated especially in the works of Western artists are concerned and besides, the deformed body images created by Turkish artists are analyzed. Body forms considered anti-aesthetic are described as ugly, grotesque, shapeless, deformed, unattractive, dreadful, harmed, disgusting, repulsive, loathsome, exaggerated, disproportionate, unusual, too skinny/too fat, ordinary, pornographic, disabled, incomplete, dead or sick, old, abnormal, pathologic, etc.In the final section of the article, the paintings of F. Deniz Korkmaz influenced and shaped by that especially today?s artists turn the body into anti-aesthetic forms in their works are handled in shape and concept and the study is concluded.