Örgüt kültürünün örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Bir kamu kurumu çalışanlarına yönelik araştırma
The effects of organizational culture on organizational citizienship behavior: The research on a public establishment employees
  1. Tez No: 274420
  2. Yazar: EBRU KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda işlerini severek yapan çalışanların bulundukları kurumun başarılarına daha fazla katkı sağladıkları herkes tarafından paylaşılan bir olgudur. Bir kuruma bağlı olarak çalışan bireyin, işlerini severek ve isteyerek gerçekleştirmesinde birçok husus etkili olmaktadır. Kamu kurumlarında örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD)'nın ortaya çıkmasında örgüt kültürünün önemi büyüktür. Bu yüksek lisans tez çalışması; kamu kurumlarında örgüt kültürünün, örgütsel vatandaşlık davranışı sergilenmesi üzerine etkisini ele almaktadır.Araştırma bir kamu kurumun İstanbul il bölge müdürlüğünde yapılmıştır. Anket çalışması, İstanbul il bölge teşkilatında çalışan toplam 300 kişiden 100'üne dağıtılmış ve anketlerin 75'i geri dönmüştür. Elde edilen veriler, SPSS 13 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada güvenirlilik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Örgüt kültürü boyutlarının (Bireysel özerklik, örgütsel yapı, örgütsel destek, örgütsel kimlik, örgütsel adalet, çatışmada hoşgörü ve risk üstlenmeyi teşvik) örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutları'na (Diğergamlık ve nezaket tabanlı bilgilendirme, vicdanlılık, sivil erdem ve centilmenlik) etkisi regresyon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, araştırmanın gerçekleştiği kamu kurumunda, örgüt kültürü toplamının, örgütsel vatandaşlık davranışının toplamını etkilediğini göstermiştir ancak örgütsel vatandaşlık davranışı boyutlarından olan diğergamlık ve nezaket tabanlı bilgilendirme boyutu, örgüt kültürü toplamı tarafından anlamlı olarak etkilenmemiştir. Bununla birlikte örgüt kültürü boyutlarından olan örgütsel kimliğin örgütsel vatandaşlık davranışının hepsini bir arada etkileyen tek boyut olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is a common belief that people who fulfill their jobs willingly are more successful and contribute more to their organizations. There are many factors affecting employee willingness at work. Organizational culture has an important role in developing organizational citizenship behavior. This Master thesis examines the impacts of organizational culture on organizational citizenship behavior.The research was conducted in a national public establishment?s İstanbul branch with 300 employees. Data were collected through two surveys distributed to 100 employees. 75 employees answered and returned the surveys. The results were analyzed by SPSS 13. The research applied factor analysis, reliability analysis, correlations and regression analysis. Regression analysis was used to measure the effect of organizational culture dimensions (autonomy, organizational structure, organizational support, organizational identity, organizational justice, conflict tolerance, encouragement of risk taking) on the sub dimensions of organizational citizenship behavior (altruism and courtesy, conscientiousness, civic virtue and sportsmanship). Regression analysis indicated that organizational culture dimensions affected organizations citizenship behavior and its sub dimensions except for altruism and courtesy. The study also found that organizational identity was the only dimension that affected all OCB dimensions.