Gayrimenkul piyasalarının finansal krizler üzerindeki olası etkileri ve Türkiye'de gayrimenkul fiyat endeksinin oluşturulmasına yönelik bir model önerisi
Possible Impact of the Real Estate Markets on the Financial Crisis and Modeling Real Estate Price Index for Turkey
- Tez No: 274440
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Yıllar itibariyle gözlemlenen hızlı nüfus artışı, kültürel değişimler sonucu bölünen aileler, gelir düzeylerinin artması ve yaşam standartlarının yükselmesi sonucunda gayrimenkul piyasasında oluşan talep sürekli bir artış göstermektedir. Bu durum gayrimenkul piyasalarında fiyatların yükselmesine ve piyasalarda köpük oluşumlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Fiyatların hızla düşmesi sonucunda ise, ülkelerde finansal kriz oluşumları görülmektedir. Finansal kriz oluşumları ile gayrimenkul piyasalarında yaşanılan gelişmelerin araştırılması, bu iki unsur arasındaki ilişki ortaya koyan gayrimenkul fiyat endekslerinin incelenmesi ve ülkemiz açısından gayrimenkul fiyat endeksinin oluşturulmasına yönelik bir model önerisinin ele alınması yürütülen çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The demand generated in real estate market has gradually increased due to the rapid population growth in recent years, disintegration of families as a result of cultural changes, and the increase in the level of income and standard of living. This situation leads to the increase of prices in real estate markets and the formation of real estate bubbles. Financial crises are observed in countries as a consequence of the rapid decline of prices. The objectives of this study include the investigation of the formations of financial crises and the developments in real estate markets, evaluation of real estate price indexes that reveal the relationship between these two factors, and introducing a discussion on a model for the formation of a real estate price index for Turkey.