Antonın Dvořák'ın 'Lıebeslıeder Op. 83' Lıed dizisinin incelenmesi
Antonin Dvořák's 'Liebeslieder Opus 83' Lied series in detail
- Tez No: 830284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YARAR KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
19. yüzyılın tamamını kapsayan, Ludwig van Beethoven'ın öncülük ettiği Romantik Dönem; Klasik Dönem'den hemen sonra gelen, sanatçının tamamen iç dünyasını yansıttığı, hissettiği sevgiyi ya da öfkeyi net bir şekilde ifade ettiği bir dönemdir. Romantik dönem müziğinin uzun soluklu olması ve duygu yoğunluklu müzik cümleleri, uyumlu armonik ve melodik yapıları, çalgılamanın çeşitlenmesi, biçimsel ve ritimsel özgürlüğe yönelim ve nüansların önem kazanması gibi belirgin özellikleri mevcuttur. Romantik dönemde müzikte yerel yönelimler gerçekleşmiştir. Besteciler eserlerinde ulusal motifleri kullanarak anlatımı zenginleştirmiş, bunun sonucunda 19. yüzyılın ortalarından itibaren yerel müzikler, ulusal müziğin doğmasına zemin hazırlamıştır. Çek Cumhuriyeti'nde doğan Bohemyalı Antonin Dvořák, geleneksel Batı Avrupa besteleme stilini Çek ulusal müziği ile harmanlayarak, bohem ritimleri ve ulusal enstrümanları kullanmış, kendi tarzını yaratmıştır. Bu çalışmada, Romantik Dönem bestecilerinden Antonin Dvořák'ın (1841-1904) Liebeslieder opus 83 numaralı lied dizisi incelenmiştir. Bestecinin 1865 yılında bestelediği, 1888 yılında ise revize ettiği Liebeslieder opus 83 numaralı dizisi, Dvořák'ın lied türünde yapmış olduğu en önemli bestelerinden biridir. Lied türü şan eğitiminde kullanılan en önemli şarkı formlarından biridir. Almanca olan lied sözcüğü, türkü veya şarkı anlamına gelen şiir üzerine yazılmış, piyano eşlikli olarak seslendirilen şarkıları tanımlamaktadır. Şair Gustav Pfleger-Moravsky'nin (1833-1875) kaleminden ustalıkla yazılan metnin Almanca çevirisini Alman asıllı şair ve çevirmen Otilie Malybrock–Stielerová (1836-1913) yapmıştır. O dönemde Josefína Čermáková'ya olan aşkından çektiği acıyı, dizinin her şarkısında görmek mümkündür. Bu çalışmada, Dvořák'ın yaşadığı Romantik Dönem'in, kendi içinde ayrılmış olduğu üç evresi genel hatlarıyla çizilmiş, Dvořák'ın müzikal yaşamı ve besteciliği incelenmiş, lied türünün yapısı anlatılmış ve Liebeslieder op.83 lied dizisinin analizi aktarılmıştır. Tarama yoluyla yürütülen çalışmada, dizide yer alan her bir eserin kendi içinde müzikal ve betimsel özellikleri bağlamında incelenerek yorumlanması ve Dvořák'ın kişisel hayatı ve besteci kişiliğinin, yaşadığı dönem içerisinde daha iyi tanınması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Antonin Dvořák'ın ''Liebeslieder opus 83'' lied dizisini ayrıntılı bir şekilde incelemek, diziyi öğrenmek isteyen öğrenci ve sanatçıların şarkıları yorumlamalarını, esere yaklaşımını kolaylaştırmalarını sağlamak ve literatüre katkıda bulunmak amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Romantic Period led by Ludwig van Beethoven, covering the entire 19th century; It is a period that comes right after the Classical Period, in which the artist clearly reflects his inner world and clearly expresses the love or anger he feels. Romantic period music has distinctive features; such as long-term and emotionally intense musical phrases, harmonious harmonic and melodic structures, diversification of instrumentation, orientation towards formal and rhythmic freedom, and nuances gaining importance. In the Romantic period, local trends were realized in music. Composers have enriched the expression by using national motifs in their works, and as a result, since the middle of the 19th century, local music has paved the way for the emergence of national music. Born in the Czech Republic, Bohemian Antonin Dvořák has created his own style, blending traditional Western European composing style with Czech national music, using bohemian rhythms and national instruments. In this study, the lied series Liebeslieder opus 83 of Antonin Dvořák (1841-1904), one of the Romantic Period composers, was examined. The series Liebeslieder opus 83, composed by the composer in 1865 and revised in 1888, is one of Dvořák's most important compositions in the genre of lied. Lied is one of the most important song forms used in singing education. The German word lied, describes songs written on poetry, which means a folk song or song, and performed with piano accompaniment. German-born poet and translator Otilie Malybrock–Stielerová (1836-1913) translated the text, which was expertly written by the poet Gustav Pfleger-Moravsky (1833-1875). It is possible to see the pain he suffered from his love for Josefína Čermáková at that time in every song of the series. In this study, Dvořák's musical life and composition were examined, the structure of the lied genre was explained, and the analysis of the Liebeslieder op.83 lied series was conveyed. In this study, which was carried out by scanning, it was aimed to analyze and interpret each piece in the series in terms of its musical and descriptive features, and to recognize better Dvořák's personal life and composer personality during the period in which he lived. This study aims to examine Antonin Dvořák's“Liebeslieder opus 83”lied series in detail, to enable students and artists who want to learn the series to interpret the songs, to facilitate their approach to the piece, and to contribute to the literature.