Georg Phıllip Telemann'ın solo flüt için '12 fantazi' adlı eserinde flütün kullanımı ve barok stil özelliklerinin incelenmesi
In Georg Phillip Telemann's '12 fantasies' for solo flute, the use of flute and investigation of Baroque style features
- Tez No: 274473
- Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu eser metni Barok Dönemin ve flüt repertuvarının en önemli eserlerinden biri olan Georg Phillip Telemann'ın Solo Flüt İçin 12 Fantazi adlı eserini teknik ve müzikal olarak daha iyi anlamak, bu bağlamda yorumculara farklı bir bakış açısı kazandırmak amacı ile yazılmıştır. Barok Dönem müziği, bu dönemde gelişen müzik formları ve çalgılar incelenerek eserin yazılmış olduğu koşullar saptanmıştır. Dönemin stil özellikleri konusunda elde edilen veriler değerlendirilerek, yorum açısından öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is written with the purpose to beter understand ?Georg Phillip Telemann?s 12 Fantasies for Solo Flute? technically and musically and in this respect to get the performers have a different point of view of this composition which is one of the most important Works of the flute repertory. The music of Baroque era, the music forms and instruments developed in this era and the conditions in which the work has been written have been researched. The outputs about the specifications of stil have been evaluated and suggestions about the performance are maintained.