Yerel yönetimlerin kadın politikası: Kadıköy Belediyesi aile dayanışma merkezleri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 kent gönüllü evleri örneği?
Local government's women's policy: Kadıköy Municipality family's solidarity centers and Bursa Metropolitan Municipality local agenda 21 city volunteer houses case
  1. Tez No: 274482
  2. Yazar: BAHAR KIRIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yerel yönetimlerin kadınlara yönelik geliştirdikleri politikaların 1990 sonrası yükselen kadın hareketiyle birlikte şekillenmeye başlamasıyla kadın sorunlarına yönelik çeşitli çözüm arayışları ve önerileri geliştirilmeye başlanmıştır.Kadınlara yönelik geliştirilen politikaların projeye dönüştürülmesiyle oluşturulan Kadıköy Belediyesi Aile Dayanışma Merkezleri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Kent Gönüllüleri Evleri inceleme birimi olarak araştırmada seçilmiştir. Bu yapıların iki farklı şehirde olmalarına karşın görece güçlü olmaları ve kuruluş yıllarından verdikleri hizmetlere kadar gösterdikleri benzerliklerin yanı sıra farklılıkları da bu iki yapıyı incelemeye değer kılmaktadır. Her iki birimin gerçekleştirdiği proje ve programların değerlendirilmesi de amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasıyla, yerel yönetimlerce üretilen kadın politikalarının halka aktarılmasındaki aracı birimlerin işleyişleri mercek altına alınmıştır. Üretilen politikaların çalışanlar tarafından nasıl algılandığı, politikaların amacına ulaşıp ulaşmadığı, bu politikalardan faydalanan halkın duyarlılığı gibi konular bu çalışmada açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments have developed policies for women in 1990 after beginning to take shape with the rising women's movement for women's problems began to develop various solutions and recommendations have been seeking.Developed policies for women were created by transforming the project of the Family Solidarity Center and the Municipality of Bursa Metropolitan Municipality Local Agenda 21 City Volunteers Home was selected as review units at the study. Although these structures could be in two different cities and agencies, they have strong structures and also they have been founded relatively at the same years for their services until their similarities as well as their differences are also worthwhile to examine these two structures. The realization of both units are aimed at the evaluation of projects and programs. With this thesis, how the women policies, which are produced by local governments, have been translated to the society have been tried to be researched. Produced by the employees of policy perceptions, goal of policies to be reached or not, the beneficiary of these policy users? public awareness have been tried to examined in this study.