An analysis of local government and women's cooperative relations in Turkey: The case of Kadiköy Municipality and Potlaç Women's Cooperative
Türkiye'de yerel yönetim ve kadın kooperatifi ilişkilerinin bir analizi: Kadıköy Belediyesi ve Potlaç Kadın Kooperatifi örneği
  1. Tez No: 899093
  2. Yazar: AYSUN GENÇ BOZYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sivil toplum ve iktidar arasındaki ilişkinin dinamikleri çok uzun yıllardır, birçok çalışmada ele alındı. Birbirinden farklı birçok sivil toplum örgütü, merkezi ve yerel yönetimlerle ilişkilerini kapasite güçlendirme süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul ediyor. Sayıları her geçen gün artan kadın kooperatifleri de sivil toplumun, kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmesinde katkı sağlayan, toplum temelli ve güçlü bir parçası haline geldi. Özellikle Türkiye gibi yerel yönetimlerin siyasetten beri olamadığı bir bağlamda, yerel yönetim ve kadın kooperatifi ilişkisi de barındırdığı unsurlarla incelenmesi oldukça kıymetli bir ilişki halini alıyor. Kadın kooperatifleri, bulundukları yereldeki kadınlar için birçok alanda güçlendirme faalitetleri yürütüp, orta ölçekli işletmeler olarak ekonomik anlamda da katma değer üreterek inanılmaz etkiler yaratıyorlar ve dahasını da yaratabilirler. Fakat bu sürecin önemli bir değişkeni, bulundukları yereldeki belediye desteğinin ne ölçüde ve ne şekilde gerçekleştiğidir. Türkiye'de yerel yönetimlerin birçoğu, kadın kooperatifi meselesini kadınların oylarını almaya yarayan bir araç olarak görmenin ötesine geçemiyor. Farklılık yaratacak şekilde kadın kooperatifini ve elbette diğer sivil toplum unsurlarını ciddiyetle ele alan belediyelerde de siyasi müdahalelerin bütün bu süreçlere açıkça zarar verdiği gözlemlenebiliyor. Bu tezde ele alınan Kadıköy Belediyesi ve Potlaç Kadın Kooperatifi örneği ile, siyasi müdahaleler ve yine siyasi sebeplerden ötürü meydana gelen kesintilerin örgütlenen ve kendi hikayelerini yaratmaya çalışan kadınları nasıl etkilediği, var oldukları alanı nasıl bir mücadele ve müzakere meydanına dönüştürdükleri ele alınıyor. Bu örnek, iyi yapılandırılmış, yazılı ve eşit paydaş iletişimine dayanan bir ilişkinin yereldeki örgütün kapasitesinin güçlenmesinde ne denli önemli olduğunu da gösterir nitelik taşıyor.
Özet (Çeviri)
The relationship between civil society and government has been the subject of numerous studies over the years. Many civil society organizations view their interactions with both central and local governments as a vital aspect of their efforts to strengthen their capacity. The number of women's cooperatives is growing rapidly, and they have become a strong and integral part of civil society. These cooperatives play a significant role in empowering women both economically and socially, which is particularly important in a context like Turkey, where local governments are often politicized. Thus, examining the relationship between local government and women's cooperatives is crucial as it contains valuable elements. Women's cooperatives play a vital role in empowering women in their local communities. They engage in various activities to empower women economically and socially and also contribute to the economy as medium-sized enterprises. However, the level and nature of support from local municipalities are crucial factors that impact the success of these cooperatives.In Turkey, a lot of local governments perceive women's cooperatives merely as a means to gain women's votes, failing to fully grasp the significance of this issue. However, in municipalities where the women's cooperatives and other civil society elements are given due importance, it becomes apparent that political interference can have an adverse impact on these crucial processes. This thesis discusses the impact of political interventions and interruptions on women who try to organize and create their own stories, using the example of Kadıköy Municipality and Potlaç Women's Cooperative. It highlights how these women transform their area of existence into a field of negotiation and struggle. This example also emphasizes the importance of having a well-structured and written communication system based on equality, which can help strengthen the capacity of local organizations.