Gemi işletmelerinde vergilendirme
Taxation in shipping companies
- Tez No: 274519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada amaç; Türk Uluslararası Gemi Sicilinde kayıt altına alınmış gemilerin 4490 sayılı Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu ile elde etmiş olduğu vergisel avantajları incelemektir.Çalışmada Türk Uluslararası Gemi Sicili (TUGS) kapsamında yer alan gemiler Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Damga Vergisi, harçlar ve diğer vergiler kapsamından incelenmeye ve 4490 sayılı kanun nazarında var olan bu avantajlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde gemicilik işletmelerinin kullanmış olduğu gemi türleri, gemi sigortaları, gemi personeline ait iş tanımları, gemi kiralama türleri, gemi acenteleri, gemi giderlerinin yapıları incelenmiştir.İkinci bölümde vergi kavramı ve vergi teşvikleri hakkında bilgi verildikten sonra Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Damga Vergisi, harçlar ve bu vergilerin TUGS kapsamında özellik arz eden durumları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde konu ile ilgili bir uygulamaya yer verilmiş ve TUGS kapsamında uygulanan vergi işlemlerinin yeterli ve yetersiz olduğu noktalara değinilmiş ve gemicilik sektörünün Türkiye'de gelişmesi için yapılması gereken yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this paper is to examine the tax advantages ? derived from the Turkish International Marine Registry Act no. 4490 - of the vessels which are registered under the Turkish International Marine Registry.The other aim is to give detailed information about the taxes existing in the Act no. 4490 and to analyse the taxation of the vessels within the context of T.I.M.R, as part of the Value Added Tax, Private Consumption Tax, Income Tax, Corporate Tax, Stamp Tax, duties and other taxes.From this point of view, the types, insurances, job descriptions of the crew, sorts of chartering, agencies and the operating expenses of the vessels used by the shipping companies are also examined in this present study.After giving brief information about the term of taxation and tax incentives, Income tax, Corporate Tax, Value Added Tax, Private Consumption Tax, Stamp Tax duties and distictive cases of such taxes within the context of T.I.M.R are analysed.Finally, the efficient & deficient points of the fiscal manipulations as part of T.I.M.R. are mentioned and my opinions about the necessary legal arrangements for the improvement of the shipping sector in Turkey are given.