İznikname
  1. Tez No: 274535
  2. Yazar: BURCU ŞAHİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Çini Onarımları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İznik; binlerce yıl Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın kültür kalıntıları ile yoğrulmuş koca bir tarih mirasına sahip olmasının yanında, asıl ününü 15. yüzyıldan itibaren çini ve seramik üretim merkezi olmasına borçludur. Dünya ve ülkemiz sanat tarihi bakımından son derece önemli olan İznik hiç kuşkusuz gölü, verimli toprakları, Hıristiyanlık âlemi için iki Ekümenik konsüle ev sahipliği yapmış olması ve tarihi yapıları ile çini çalışmamızın bütününde zengin bir temayla ifade edilmiştir. Surlarla çevrili kent planı, çini pano tasarımımızın formunu oluşturmuş ve panoda ifade edilen farklı dönemler birbirinden surlarla ayrılmıştır. İznik'in çini üretim merkezi olmasından yola çıkarak, tasarımda merkezden başlayıp bütünü çevreleyen bir düzenleme yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: İznik, Çini, Üretim, Tasarım, Motif
Özet (Çeviri)
Apart from holding a giant historic heritage molded by Hellenic, Roman, Byzantium, Seljuk and Ottoman culture remainders for thousands of years; İznik owes its actual fame to being a Turkish tile and ceramic production center beginning from 15th century. İznik, which is highly important for world and Turkish art history, has been expressed with a rich theme throughout our tile study with its lake, loam, hosting two ecumenic councils of Christianity and historic architecture. The city plan, which is surrounded by the ramparts, forms our tile panel design and different eras that are stated on the panel have been seperated from each other with the ramparts. Starting off İznik being a tile production center, an organizing has been made, which starts from the center of the design and surrounds the whole.KEYWORDS: İznik, Tile, Production, Design, Motif