418 no'lu (yeni no:240) Siirt Şer'iyye Sicilinin transkribi ve değerlendirilmesi
418 number Siirt Court Registries transcription andevaluation
  1. Tez No: 594028
  2. Yazar: HAMDİ BARLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULNASIR YİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Çalışmamızda Siirt iline ait 1894–1913 yıllarını kapsayan 418 sayılı Siirt Şer'îye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi ele alınmıştır. Bu kayıtlarda; 4300 kişiye ait evlilik kayıtları bulunmaktadır. Eşlerin baba adları, ikamet adresleri, izinname tarihleri, bekarlık ve dulluk durumları ve varsa hane numaraları ile kişilerin toplumsal hayatta kullanmış oldukları unvanlara ilişkin bilgiler şer'iyye sicilimizde bulunmaktadır. Konu ile yakından ilgili olduğu için, Osmanlı-İslam aile hukukunda nişanlanma ve evlenme süreci, izinname ve evlilik genel olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the translation and evaluation of Siirt Şer'iyye Registrar Number 418 which covers the years of 1894–1913 in Siirt Province was discussed. In these records; there are 4300 personel marriage records. The names of the spouses, father's names, residence addresses, dates of authorization celibacy and wivdov status, and household numbers, if any, and information about the titles used by invididuals in social life are in our registry. The process of engagement and marriage in Otoman-Islamic family law, permission and marriage are discuessed in general.