E^4 de regle yüzeyler
Ruled surfaces in E^4
  1. Tez No: 274791
  2. Yazar: DOĞAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde eğriler ve yüzeyler teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir.İkinci bölümde E^3, 3-boyutlu Öklid Uzayı'nda regle yüzeyler tanıtılmış ve bu regle yüzeylerle ilgili temel karakterizasyonlar verilmiştir.Üçüncü bölümde E^4, 4-boyutlu Öklid Uzayı'nda regle yüzeler ve hiperregle yüzeyler tanıtılarak, bu regle yüzeylerle ilgili bazı teoremler verilmiştir. Ayrıca E^n, n-boyutlu Öklid Uzayı'nda 2-boyutlu regle yüzeler tanıtılmış, temel tanım ve teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as three chapters. In the first chapter of this study, definitions and theorems are given which are about curves and surfaces theories.In the second chapter of this study, the ruled surfaces in E^3 3-dimensional Euclidean Space are defined and basic characterizations are given about this surfaces.In the third chapter of this study, the ruled surfaces in E^4 4-dimensional Euclidean space and hyperruled surfaces are defined and some theorems are given about this surfaces. Further the 2-dimensional ruled surfaces in E^n n-dimensional Euclidean space are defined and basic definitions and theorems are given.