Bandgenişliği komisyoncuları keşif protokolü tasarım ve gerçeklemesi
Design and implementation of bandwidth broker discovery protocol
  1. Tez No: 274867
  2. Yazar: SEZGİN ÇEKEREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hızla genişleyen Internet ortamında, servis kalitesine duyulan ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Bantgenişliği Komisyoncusu ile desteklenmiş Ayrıştırılmış Hizmetler Mimarisi (AH), servis kalitesinin sağlanmasında anahtar teknoloji olarak görülmektedir. Ayrıştırılmış Hizmetler Mimarisinde yönetici olarak görev yapan Bangenişliği Komisyoncularının birbirleri ile haberleşmeleri için Simple Inter-Domain Bandwidth Broker Signalling (SIBBS) protokolü tasarlanmıştır. Ancak SIBBS protokolünün çalışabilmesi için Bantgenişliği Komisyoncularının birbirlerinin adreslerini daha önceden biliyor olmaları gerekmektedir.Bu çalışmada, AH alanlarında Bantgenişliği komisyoncularının komşu bantgenişliği komisyoncularını keşfetmelerini sağlamak için bir protokol tasarlanmıştır. Tasarlanan Bantgenişliği Komisyoncuları Keşif Protokolü (BKKP) test ortamında gerçeklenmiş ve tüm fonksiyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the Internet, the need for Quality of Services (QoS) is increasing everyday. Differentiated Services architecture with the support of Bandwidth Brokers is seen as the key technology to achieve QoS. A Simple Inter-Domain Bandwidth Broker Signaling (SIBBS) protocol was designed for inter-Bandwidth Broker communication. However, in order for the SIBBS protocol to work, Bandwidth Brokers need to know about each other?s addresses beforehand.In this study, a protocol has been designed for Bandwidth Brokers to discover neighboring Bandwidth Brokers. This Bandwidth Broker Discovery Protocol (BBDP) is implemented in a testbed and all the functions are investigated thoroughly.