Geleceğin çevre eğitimcilerinin çevre okuryazarlık bileşenlerine sahip olma düzeylerinin belirlenmesi (Muğla Üniversitesi örneği)
Determining the level of environmental educators of the future to having environmental literacy components (Mugla University example)
  1. Tez No: 274874
  2. Yazar: EMRULLAH ŞERENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık bileşenlerine sahip olma düzeylerinin belirlenmesi ve çevre okuryazarlık bileşenleri düzeyleriyle öğretmen adaylarının demografik özellikleri arasında olası ilişkisinin araştırılmasıdır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen `Çevresel Bilgi Testi' ve `Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılarak, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen ve Teknoloji, Sınıf ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dallarında öğrenim gören 180 4. sınıf öğrencisinden 2009/2010 eğitim öğretim yılında elde edilmiştir.Elde edilen verilerin analizi SPSS 17.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının bilgi testi ve tutum ölçeği için her maddeye verdikleri cevaplara ilişkin ortalama, yüzde ve frekans verilmiş; ayrıca verilerin incelenmesi sürecinde gruplar arası karşılaştırmalar için non parametrik istatistiksel tekniklerden Mann Withney U testi ve Krusskal Wallis testi kullanılmıştır. Çevre okuryazarlık bileşenleri (bilgi, tutum) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman Brown sıra farkları korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.Analizler sonucunda; öğretmen adaylarının çevresel bilgilerinde baba eğitim durumu, anne eğitim durumu, öğrenim gördükleri anabilim dalları, en uzun süre yaşadıkları yerlerin etkisi olduğu belirlenirken; aile gelir durumlarının etkisinin olmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının çevreye yönelik tutumlarında ise cinsiyetin, öğrenim gördükleri anabilim dallarının ve en uzun süre yaşadıkları yerlerin etkisinin olduğu belirlenirken; anne ve baba eğitim durumu, aile gelir durumunun etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca çevre okuryazarlık bileşenlerinden bilgi ve tutum arasında düşük ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the level of pre-service teachers to having environmental literacy components and to search the relationships between this components and demographic features of pre-service teachers.In this study, survey was used. The data of this research was collected from 180 senior pre service teachers studying in the department of science education, elementary education and social sciences education of Muğla University through the ?environmental knowledge test? and ?the attitude scale toward environment? developed by researcher.The data gathered analyzed by using SPSS 17.0 packet program. For each item, frequencies, percentage and mean about the responses of pre-service teachers related to the knowledge test and the attitude scale was calculated and in the process of analyzing the data, Mann Whitney U and Kruskal Wallis non parametric test was used in the comparison of the groups. Spearman rank correlation coefficient to determine the relationship between the components of environmental literacy (knowledge, attitude) was figured out.In the results of analysis, there is an effect of the educational level of father and mother, their department of education, the area which is the most of their lives on environmental information; however there is not an effect the level of income of their parents on it. Addition to this, there is an effect of gender, their departments of education, the area which is the most of their lives on their attitudes toward environment; however there is not an effect the educational level of father and mother, the level of income of their parents on it. Besides, the low and significance correlation between the knowledge level and attitude level of pre-service teachers was found out.