Bazı atom ve molekül sistemleri ile elektrik yükü arasındaki etkileşme potansiyel enerjisinin incelenmesi
Investigation of potential interaction energy between electric charge and some atomic-molecular systems
- Tez No: 274904
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL HÜSEYİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Atom ve molekül sistemlerinin elektrik yükü ile etkileşim potansiyel enerjisinin hassas bir şekilde hesaplanması kullanılan baz fonksiyonuna bağlıdır. Atomun-molekül sistemlerinin özelliklerini hassas bir şekilde temsil eden STO baz fonksiyonu kullanılarak bazı atom-molekül sistemleriyle elektrik yükünün etkileşimi incelenmiştir. Kapalı kabuklu ve açık kabuklu atom ve moleküller için hesaplamalar yapılmıştır. Atom-elektrik yükü, molekül-elektrik yükü, iki atom-elektrik yükü, atom-molekül-elektrik yükü ve iki molekül-elektrik yükü arasındaki etkileşimler incelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken ortaya çıkan çok merkezli integrallerin çözümü için tam ortanormal baz fonksiyonlarından faydalanılmıştır. STO'lar tam ortanormal baz fonksiyonları üzerine seri açılımı yapılarak çok merkezli problemler tek merkeze indirilmiştir. Bu tezde, bazı atom ve molekül sistemleri ile (Ar, Al, N2, H2O, BH3 ve CH2) elektrik yükü arasındaki etkileşme potansiyel enerjisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sensitive calculation of electric charge of atoms and molecule systems with potential energy of interaction depends on the base function used. Interaction between some atom-molecule systems and electric charge is analyzed by using STO base function that represents the properties of atom-molecule systems. Calculations were done for both closed and open shell atoms and molecules. Interactions between atomic-electric charge, molecular-electric charge, electric charge of two atoms, atom-molecule-electric charge and electric charge of two molecules are analyzed. Orthonormal base functions were used while solving multi-center integral functions that emerged during this analyze. Multi-centered problems reduced to single centered problems by serial expansion of STO?s on complete orthonormal base functions. In this thesis, potential interaction energy between electric charge and some atom and molecule systems (Ar, Al, N2, H2O, BH3 ve CH2) were analyzed.